Aero Vodochody otevřelo novou výrobnu kompozitů za 105 milionů Kč

27.04.2012

    Odolena Voda 26. dubna (ČTK) - Novou halu pro výrobu kompozitů pro letecký průmysl dnes otevřela společnost Aero Vodochody. Nové pracoviště za 105 milionů korun v areálu letiště zaměstná až 100 lidí. Provoz pracoviště dnes zahájil prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek a spolumajitel investiční skupiny Penta Marek Dospiva.

    „Naši partneři tuto investici pečlivě sledovali, protože bez moderní kompozitové výroby dnes nemůže letecký výrobce úspěšně pracovat, ani získávat nové zakázky,“ řekl Šimek. Hala o velikosti 5400 metrů čtverečních má vytvořit nové výrobní kapacity a přilákat zákazníky. První výrobky dodá již v následujících dnech, naplno by se sériová výroba měla rozjet v druhé polovině letošního roku. Na investici se částečně podílela také Evropská unie, upřesnila Tereza Kryšpínová z PR oddělení.

    Aero do areálu letiště přesouvá výrobu ze své dceřiné firmy Rotortech Aero Composites, sídlící ve Velké Británii. „Pracoviště je prvoplánově postaveno za účelem uspokojit naše stávající zákazníky a v případě volných kapacit jsme schopni uspokojit i třetí stranu,“ vysvětlil Šimek.

    Firma investovala do nejlepší dostupné technologie. "Autokláv k lisování kompozitů je nejmodernější v republice a všechny postupy splňují přísné mezinárodní standardy,“ upozornil projektový manažer kompozitové haly Pavel Kocour. Autokláv je dlouhý devět a široký 3,7 metrů, vytvrzovací pec má rozměry tři krát 2,5 krát osm metrů.

    V rekonstruované hale bude za plného třísměnného provozu pracovat osmdesát až sto zaměstnanců. „Část zaměstnanců jsme převedli z jiné výroby, další jsme přijali. Od října procházeli školením, aby mohli začít pracovat, jakmile bude pracoviště hotové,“ dodal Kocour.

    Společnost již v roce 2010 otevřela vývojově-výrobní pracoviště pro výzkum, vývoj a prototypovou produkci kompozitů. Jejich výhodou je kombinace pevnosti a nízké hmotnosti proti klasickým kovovým slitinám, které se při výrobě primárních leteckých konstrukcí používají. V letectví se používají převážně kompozity z uhlíkových a aramidových vláken, které jsou extrémně lehké a pevné. Materiály se zapékají pomocí autoklávu za pomocí pryskyřice.

    Aero Vodochody je největším výrobcem letecké techniky v Česku a vlastníkem podniku je investiční skupina Penta. V jeho portfoliu je například bitevník L-159, které od roku 2001 používá česká armáda. Společnost funguje již od roku 1919 a zaměstnává přibližně 1350 lidí. V rámci mezinárodních kooperačních projektů se zaměřuje především na spolupráci s předními leteckými výrobci, jako jsou Boeing, Saab, Sikorsky a další.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka