Letecké muzeum otevře Mladá Boleslav za rok

26.04.2012

    Mladá Boleslav 24. dubna (ČTK) - Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi, které přijde na 160 milionů korun, přivítá za rok první návštěvníky. Kraj zadal dodavateli zakázku a stavební práce právě začaly, řekl dnes ČTK náměstek středočeského hejtmana Robin Povšík (ČSSD).

    Výše zakázky, kterou získala kladenská společnost Energie - stavební a báňská, je 146 milionů korun. Dalších zhruba 16 milionů má stát vybavení muzea potřebnou technikou. Projekt z větší části financuje Evropská unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Čechy. Provozovatelem muzea bude Středočeský kraj, zařízení se stane pobočkou krajského Muzea Mladoboleslavska, uvedl Povšík.

 


    Samotná stavba z dílny architekta Michala Hlaváčka by měla být podle náměstka hotová na území letiště letos na podzim. Náročná však údajně bude příprava interiérů včetně věže, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet simulaci seskoku s padákem. Součástí komplexu se stane také kavárna či promítací sál.

    V muzeu lidé uvidí přes 30 letadel včetně 11 plně funkčních replik z Nadačního fondu Metoděje Vlacha, dodal Povšík. Zbytek zapůjčí Národní technické muzeum. Expozice bude rozdělena na dvě části, zavěšené stroje budou nefunkční, letadla umístěná dole ale budou k dispozici návštěvníkům i pro případné vyhlídkové lety.

    Výstavbu muzea podpořila i mladoboleslavská radnice. Radní již dříve přislíbili pro tento záměr všechny potřebné městské pozemky a na konci prosince se vzdali práva odvolání proti stavebnímu povolení na jeho stavbu. Původní záměr otevřít muzeum letos, kdy uplyne 100 let od prvního veřejného letu letadla sestrojeného Metodějem Vlachem v Mladé Boleslavi, se nicméně nezdařil. 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka