E15: České gripeny by koncem roku 2014 mohly chránit Island

26.04.2012

    Praha 24. dubna (ČTK) - České stíhačky Jas-39 Gripen by koncem roku 2014 mohly chránit nebe nad jednou ze zakládajících zemí NATO Islandem. Podle dnešního vydání deníku E15 s tím počítá návrh ministerstva obrany, který čeká na schválení vládou a parlamentem. Už letos čeká české gripeny další mise v Pobaltí. Podobně jako před třemi roky, kdy tam byly poprvé, je naplánovaná na čtyři měsíce.

    "Závazek na poskytnutí letounů by se vztahoval na období od začátku září do konce prosince 2014. Fyzicky by ale byly v Reykjavíku jen tři týdny, nemusely by tam být po celé čtyři měsíce," řekl deníku mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

    Dodal, že nasazení čtveřice bojových strojů by si vyžádalo nejvýše 20 milionů korun, které by z větší části hradila česká strana. Vzhledem k tomu, že Island nemá vlastní armádu, spojenci se v ochraně jeho vzdušného prostoru každého čtvrtroku střídají. V případě vážnějšího konfliktu by největší tíhu nesla Velká Británie.

    České letectvo a protiraketová obrana jsou součástí systému NATINADS, tedy kolektivního zajištění ochrany členských států NATO. Systém se skládá z dohledu nad provozem ve vzdušném prostoru a samotné protivzdušné obrany.

    Letos v únoru kabinet rozhodl o zachování nadzvukového letectva i po roce 2015, kdy končí desetiletý pronájem 14 švédských gripenů. Ministerstvo obrany nyní jedná se Švédskem o konkrétních podmínkách. Jeho hlavní snahou je snížit cenu a získat další benefity, napsal dnešní E15.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka