Lidé v muzeum v Deštné uvidí maketu slavné střely V1

17.04.2012

    Deštná (Jindřichohradecko) 13. dubna (ČTK) - Maketu válečné zbraně V1 v reálné velikosti mohli dnes poprvé vidět pozvaní hosté v Leteckém muzeu v Deštné na Jindřichohradecku. Přes 200 kilogramů vážící střelu, s jejíž pomocí chtělo Německo zvrátit vývoj druhé světové války, veřejnost poprvé spatří 1. května. V ten den muzeum oficiálně zahájí sezonu.

    "Ta maketa vlastně vznikla kvůli takovému hecu," řekl jeden z členů Klubu historie letectví Jindřichův Hradec Vladislav Burian. Stalo se tak prý loni, kdy byla část klubu v německém Penemünde. Právě tam za druhé světové války legendární střela V1 vznikala a dodnes je tam její napodobenina vystavena. "Kolega z našeho klubu Michael Šafránek je šikovný modelář, a my jsme mu řekli, jestli by nezkusil udělat maketu téhle střely. A on se toho chytil a skutečně ji udělal," řekl Burian.

    Unikátní model měří osm metrů na délku a má rozpětí téměř 5,5 metru. Dosahuje stejných rozměrů jako originální V1. Tu Němci za druhé světové války používali nejčastěji k bombardování Londýna. Střela sama dolétla na předem určenou vzdálenost, kde se její motor vypnul. Zbraň ve tvaru doutníku pak padla na zem a způsobila ničivou explozi.

    Letecké muzeum v Deštné na Jindřichohradecku v této sezoně nenabídne lidem jako novinkou jen střelu V1. Návštěvníci také uvidí fragmenty německého válečného letadla Messerschmit Me 262 Schwalbe. "Podařilo se nám v objektu získat nové prostory a mohli jsme tím expozici rozšířit," řekl Burian. Ostatky Messerschmitu byly nalezeny loni na poli v Homolích u Českých Budějovic.

    Muzeum v Deštné bude v květnu otevřeno pouze o víkendech. Od června do září pak i ve všední dny kromě pondělí. V září si potom lidé budou moct expozici prohlédnout zase pouze o víkendech.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka