Aviatička Harriet Quimbyová byla příkladem úspěšné moderní ženy

16.04.2012

    Londýn/Praha 15. dubna (ČTK) - Americká aviatická průkopnice Harriet Quimbyová se do dějin letectví zapsala hned dvakrát. V létě 1911 se nejprve stala první ženskou držitelkou pilotní licence v USA a před rovnými 100 lety, 16. dubna 1912, pak jako první příslušnice něžného pohlaví přeletěla kanál La Manche. Půvabná pilotka létající v purpurovém overalu a botách na podpatcích si ale slávy dlouho neužila: zahynula o dva a půl měsíce později při letecké katastrofě.

    Už její přelet průlivu, který v letadle těžším vzduchu jako první překonal v červenci 1909 Louis Blériot, nebyl úplně bez problémů. Ranní mlha, která se nechtěla zvednout, nevěstila nic dobrého a Quimbyová navíc neměla žádné zkušenosti s Blériotovým modelem XI, který měla pilotovat. Její společník Gustav Hamel, známý britský pilot a mimo jiné otec letecké pošty, se dokonce nabídl, že sám usedne za řídící páky a po přistání si s Harriet prohodí místa. Americká letkyně ale nabízený podfuk odmítla.

 


    Nechala si ale alespoň od Hamela vysvětlit, jak se naviguje podle kompasu a kolem půl šesté se kola jejího letounu odlepila od země. "Jako studená, vlhká a šedá deka mne obklopila mlha," popsala Quimbyová první okamžiky letu. Vystoupala až do dvou kilometrů, mlžný opar, přimrzající na letadle a jeho pilotce, se ale nehodlal vzdát. Tisíce jehliček se i přes oblečení zabodávaly do kůže mladé ženy, která usilovně sledovala kompas a toužebně očekávala francouzskou pevninu.

    "Připadalo mi to tak snadné... naštěstí, jinak bych se asi nepustila tak snadno do letu v mlze s nevyzkoušeným kompasem, v novém nevyzkoušeném
stroji a s vědomím zrádného oceánu pode mnou, připraveného mě pohltit, kdybych se odklonila pouhých pět mil od daného kurzu," vzpomínala o pár dní později. Po zhruba hodině letu namířila americká pilotka příď letounu k zemi, protože podle plánu už měla být nad Francií. Motor ale zaplavilo palivo a zhasl, znovu naskočil jen se štěstím.

    "Pak mě do očí udeřila sluneční zář a přede mnou zasvítily bílé písečné pláže Francie. Byla jsem šťastná," řekla odvážná pilotka o okamžiku, kdy patřila cíl. Shodou okolností přistála jen pár kilometrů od Blériotových hangárů u městečka Hardelot. Zprávu o jedinečném letu, jehož přípravy držela Quimbyová kvůli obavě z konkurence v tajnosti, ale přebila v dobových novinách jiná událost. Jen o dva dny dříve se totiž potopil Titanic a oči celého světa se upíraly k chladnému Atlantiku.

    Vše se ale rychle vrátilo do normálních kolejí a létající aparáty a jejich piloti i nadále přitahovaly davy. A Quimbyová jako žena v kokpitu poutala pozornost ještě více, což se jí ale stalo počátkem července 1912 osudným. Na leteckém dni v Bostonu představila divákům zbrusu nový Blériotův dvoumístný stroj a jako čestného hosta do něj posadila organizátora mítniku. Během návratu z letu, zhruba 300 metrů nad zemí, se ale aeroplán náhle postavil na příď a oba nepřipoutaní lidé na palubě vylétli ven.

    Harriet Quimbyová i její hostitel William Willard spadli před několika tisíci konsternovanými diváky do bažin nedaleko letiště a když je zachránci konečně objevili, nebylo jim už pomoci. Osud tak americké letecké průkopnici dopřál pouhých 11 měsíců slávy, pilotní licenci totiž dostala teprve 1. srpna 1911. "Získat vysokoškolský diplom trvá čtyři roky. Složit zkoušky na řízení letadla trvá mnohem kratší dobu, když máte dobrého instruktora a osud je k vám laskavý," komentovala to tehdy.

    "Létání je příjemný a důstojný sport pro ženy, je zdravý a stimuluje mysl," říkala také žena, která se narodila 11. května 1875 ve farmářské rodině. Nejprve na sebe upozornila jako novinářka, začátkem 20. století se úspěšně uchytila v New Yorku, kde psala o všem možném - od politických skandálů přes divadlo a cestování až k tipům v domácnosti. Už před tím, než ji v roce 1910 uchvátily aeroplány, se tak stala příkladem moderní ženy, která se umí postarat sama o sebe.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka