U ruského města Ťumeň se zřítilo letadlo, nejméně 32 mrtvých

02.04.2012

    Moskva 2. dubna (zpravodaj ČTK) - Nedaleko ruského sibiřského města Ťumeň se dnes krátce po startu zřítilo letadlo se 43 lidmi na palubě. Nehodu podle místní pobočky ministerstva pro mimořádné situace přežilo 11 lidí, zbylých 32 zahynulo. Všichni přeživší byli hospitalizováni, někteří jsou podle agentury RIA Novosti v kritickém stavu.

    Na palubě dvoumotorového turbovrtulového stroje ATR-72 společnosti UTair, který směřoval do západosibiřského Surgutu, bylo 39 pasažérů a čtyři členové posádky. Podle ruských agentur celá posádka, oba piloti a dvě letušky, při neštěstí zahynula. Pasažérů mělo být původně 40, jeden se však na letiště nedostavil, a to mu zřejmě zachránilo život.

 


    Kontrolní věž ztratila s letadlem kontakt takřka ihned po startu. Trosky letounu, který se zřítil asi 30 kilometrů od města a rozlomil na tři části, se po pádu vzňaly. Úřady prozatím neoznámily, co mohlo být příčinou neštěstí.

    Nalezené přeživší přepravili záchranáři helikoptérami do ťumeňské nemocnice. Na místě havárie zasahuje asi stovka lidí.

    Středisko záchranných operací oznámilo, že obě černé skříňky byly nalezeny. O jejich stavu se agentury nezmiňují. Toto záznamové zařízení je nicméně konstruováno tak, aby zkázu letadla přečkalo. Ještě není jasné, zda se odborníci pokusí rozšifrovat záznamy ze skříněk v Ťuměni či v Moskvě.

    Stroj vyrobil francouzsko-italský výrobce letadel ATR. Jedna z posledních nehod letadla tohoto typu se stala v listopadu 2010 na Kubě, zahynulo všech 68 lidí na palubě. Vyšetřovatelé tehdy za příčinu havárie označili kombinaci špatného počasí a špatných rozhodnutí posádky.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka