Začíná odvolací soud v případu havárie Concordu v roce 2000

08.03.2012

    Paříž 8. března (ČTK) - Ve Francii dnes začíná odvolací soud v případu havárie letounu Concorde firmy Air France, při níž v červenci 2000 u Paříže zahynulo 113 lidí. Podle soudu první instance je za nehodu odpovědná letecká společnost Continental Airlines a její zaměstnanec. Odvolací proces má trvat do 9. května.

    Nehodu zavinila podle soudu lamela, kterou ztratilo letadlo Continental Airlines startující těsně před postiženým Concordem. Náraz podle expertů roztrhl pneumatiku Concordu, jejíž kusy pak prorazily palivovou nádrž. Ta se prakticky vzápětí vzňala a letoun se zřítil.

 


    Continental Airlines byla v roce 2010 odsouzena k zaplacení milionu eur odškodného francouzským aeroliniím a dalších 200.000 eur jako pokutu. Technik americké společnosti odpovědný za špatné upevnění lamely, vyrobené navíc z nevhodného materiálu, byl odsouzen k 15 měsícům podmíněného vězení.

    Katastrofa vedla k ukončení provozu Concordů, které byly jedinými nadzvukovými dopravními letadly v dlouhodobém běžném provozu. Byly ovšem extrémně nákladné kvůli vysoké spotřebě pohonných hmot. Při poměrně vysoké ceně letenek si stroje, kterých se vyrobilo jen 20 kusů, získaly pověst exkluzivních letounů pro transkontinentální přepravu "horních deseti tisíc".

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka