Stotřicítka míří na oblohu

21.02.2012

Četní uživatelé vrtulníků firmy Eurocopter se již nyní mohou těšit na svoji novou velmi oblíbenou „hračku“. Koncem loňského roku byl totiž na letišti výrobního závodu firmy v jihofrancouzském Marignane zalétán nový model oblíbeného lehkého vrtulníku EC130 - EC130T2, zákazníkům poprvé představený na letošním leteckém veletrhu HeliExpo.

 


    Ve srovnání s předchozí „stotřicítkou“ byl podle údajů výrobce jeho drak ze sedmdesáti procent přepracován. Nově vestavěna je také turbína Turboméca Arriel 2D, jejíž výkon je ve srovnání s dřívější pohonnou jednotkou o deset procent vyšší. Budoucí uživatel si ke kladům nového EC130 může přičíst i zdokonalenou hlavní převodovku, výrazně zlepšené tlumení vibrací stroje během letu, lepší klimatizaci kokpitu a 6 výrazně pohodlnějších sedaček cestujících. Vzletová hmotnost nového modelu se také zvýšila a činí nyní 2500 kilogramů. Zajímavé je, že s novou „turbínou“ je stroj o celých dvacet kilometrů za hodinu rychlejší.

    Nový model může bez problémů mimo jiné létat vyhlídkové lety i v turisty velmi oblíbené lokalitě - americkém Grand Canyonu, kde platí velmi přísné předpisy pro ochranu přírody a letově sem mohou „vstoupit“ jen velmi tiché vrtulníky. Není divu, že přesto, že se sériová výroba nové „stotřicítky“ v Marignane teprve rozbíhá, výrobce již má zaregistrováno 105 závazných objednávek.

    Pro zajímavost uvádíme základní technické údaje původního modelu: délka 10,68 metru, průměr rotoru 10,69 metru, výška 3,34 metru. Prázdná hmotnost 1377 kg, maximální vzletová hmotnost 2427 kg. S motorem Turboméca Arriel 2B1 o vzletovém výkonu 632 kW létá cestovní rychlostí 240 kilometrů za hodinu, má dostup 4770 metrů a dolet 610 kilometrů. Nepřekročitelná rychlost je 287 kilometrů za hodinu.

--
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/zivilluftfahrt/flugeraete/heli-expo-eur... Heli-Expo:Eurocopter stellt EC130 T2 vor
en.wikipedia.org/wiki/Eurcocopter_EC130

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka