easyJet bude testovat nový rolovací systém EGTS, který ušetří palivo

13.02.2012

easyJet, čtvrtý největší dopravce na pražském ruzyňském letišti, ve spolupráci s Honeywell a Safran, oznámil, že jako první letecká společnost podpoří vývoj a vyzkouší inovační elektrický „zelený“ rolovací systém EGTS (electric green taxiing system).

    Díky vysoké frekvenci a krátké vzdálenosti tras, na kterých easyJet létá, spotřebují letadla společnosti ročně okolo 4 % celkové spotřeby paliv během rolování. easyJet letadla průměrně rolují 20 minut za jeden let – ročně se to pak rovná 3,5 milionu mil.


    Systém EGTS umožňuje letadlu rolovat bez použití motorů jen díky pomocné energetické jednotce (APU - Auxiliary Power Unit). Jedná se o generátor, který zajistí energii pro motory kol hlavního podvozku. Každé z poháněných kol letadla je vybavené elektromechanickým pohonem. Unikátní elektronika a systémové řadiče dávají pilotům plnou kontrolu nad rychlostí, směrem a brzděním letadla během rolování. Systém tudíž zredukuje, ne-li úplně odstraní, potřebu manévrování letadel pomocí tahačů do a ze stanoviště.

    Vývoj a testování EGTS u letadel společnosti easyJet pomůže zjistit, jak velkých úspor je možno dosáhnout a také určí další výhody tohoto systému. easyJet se bude podílet na vytvoření potřebných provozních postupů pro letadla vybavená EGTS. Předpokládá se, že první provozní testy začnou v roce 2013. Honeywell a Safran chtějí nabízet EGTS buď do nových letadel, nebo jako modernizaci letadel již v provozu, už od roku 2016.

     „easyJet stále hledá nové možnosti snížení jeho dopadu na životní prostředí, a stejně tak i snížení provozních nákladů. Tato technologie je proto ideální a vzbudila u nás velký zájem. Spolupráce s Honeywell a Safran nám umožňuje podělit se o naše zkušenosti s vysokou frekvencí i úrovní provozního výkonu a zajistit tak, že řešení bude odpovídat našim potřebám,“ uvedl Ian Davies, vedoucí technického oddělení easyJet.

    „Spolupráce s easyJet na elektrickém „zeleném“ rolovacím systému nás velmi těší. Je to jasný projev důvěry od velké letecké společnosti, což našemu systému dodává důvěryhodnost a hodnotu,“ řekla Yves Leclère, výkonná viceprezidentka společnosti Safran pro transformaci.

    „Naše doplňkové technologie a plně integrovaný přístup k zákazníkům nám umožnili stát se jedním z hlavních hráčů na poli leteckého průmyslu. Velmi si ceníme provozního přínosu, který easyJet do vývoje EGTS přinese,“ dodal John Bolton, prezident společnosti Honeywell pro leteckou dopravu a regionální business.

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka