Před 50 lety ČSA poprvé překonaly Atlantický oceán

13.02.2012

    Praha 12. února (ČTK) - Ačkoli historie Českých aerolinií se píše již od roku 1923, přes oceán se letadlo v barvách ČSA poprvé vydalo před 50 lety. Provoz na první transatlantické lince směřující z Prahy do Havany ČSA zahájily 13. února 1962. Tato linka, která vedla přes irský Shannon a kanadský Gander, byla také prvním leteckým spojením Kuby s Evropou.



    V tehdejším komunistickém Československu tvořily leteckou flotilu ČSA především stroje sovětské výroby. Pro linku do Havany však ČSA získaly dva starší anglické letouny Bristol Britania BB-318, které jim pronajala společnost Cubana de Aviación. První z nich, který původně patřil společnosti Eagle Airlines, byl ještě v únoru 1962 vrácen, druhý využívaly ČSA až do května 1969, kdy jej nahradil sovětský Iljušin Il-62.

    Do zahraničí odlétlo letadlo ČSA poprvé 1. července 1930 do Záhřebu. Do mezikontinentální letecké dopravy se firma zapojila v roce 1947, kdy otevřela linky do Káhiry, Istanbulu a Ankary. Rovník letadlo ČSA poprvé překonalo v roce 1960 při letu do Jakarty. O deset let později byly zahájeny lety do New Yorku.


Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka