Muzeum jihovýchodní Moravy koupí do nové expozice letoun Zlin XII

08.02.2012

    Zlín 7. února (ČTK) - Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně pořídí do nové stálé expozice v novém sídle letoun Zlin - XII. Stane se součástí výstavy Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost, kde bude reprezentovat produkci firmy Baťa v dopravě, řekl dnes novinářům hejtmanův náměstek Jaroslav Drozd (ČSSD). Muzeum by se na podzim 2013 mělo přestěhovat do 14/15 Baťova institutu, který vzniká opravou budov číslo 14 a 15 v bývalém továrním areálu firmy Baťa v centru Zlína.    "Protože letoun byl donedávna schopen provozu a odpovídal všem předpisům, má některé prvky, jež odpovídají dnešní době. Tyto budou odmontovány a vymontován z letounu bude i motor, který bude v expozici vystaven zvlášť. Je to ojedinělý exponát, který bude pro návštěvníky expozice velkou atrakcí," poznamenal Drozd. Muzeum, jež je krajskou příspěvkovou organizací, obdrželo na pořízení letadla dar 1,3 milionu korun, dalších 140.000 korun uhradí ze svého rezervního fondu.

    Zlín - XII vyvíjel pro Baťův koncern konstruktér Jaroslav Lonek. Sestavil jednoduchý, výrobně i provozně nenáročný dvousedadlový stroj, jenž byl navíc levný a schopný dobrých výkonů i s motorem o nízkém výkonu. Oproti jiným letadlům měla "dvanáctka" ještě jednu přednost - eleganci, která také přispívala k obchodnímu úspěchu letadla. Zlín - XII poprvé vzlétl v dubnu 1935. Celkem bylo vyrobeno 201 letadel a k tomu 51 letounů novějšího typu Z - 212. Letouny patřily mezi nejrozšířenější sportovní stroje v aeroklubech ČSR na konci 30. let.

    Stavbaři zahájili práci na rekonstrukci obou budov někdejšího továrního areálu loni v září. Přestavba přijde na 900 milionů korun. Po jejím dokončení tam kromě Muzea jihovýchodní Moravy najdou sídlo další dvě příspěvkové organizace zlínského hejtmanství - Krajská galerie výtvarného umění a Krajská knihovna Františka Bartoše. Kraj na akci získal dotaci 500 milionů korun z fondů EU. Stavba přijde na 725 milionů, vybavení interiéru pak na zhruba 95 milionů korun, zbylé peníze půjdou na projekty či technický dozor.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

můj mejlík

Odpovědět

Datum : 10.02.2012 11:13, Vložil : mgr. Zdeněk Procházka

Vážený kolego moc dík za zaslání foto 212 mejlíkem na zdenek-prochazka@quick.cz, obdobně kdybyste měl foto už postavené 7/8 Avie 534. Mgr. Procházka

Re Zlín 212

Odpovědět

Datum : 10.02.2012 10:36, Vložil : Ivan Štěpánek

Zlína 212 staví někdo z Letňan, bohužel nevím kdo ale mám tady několik snímků ze stavby a pokud bych měl kam to poslat, tak vám mohu poslat. Jinak děkuji za info. Štěpánek

Spávná adresa HIstorické leky

Odpovědět

Datum : 10.02.2012 09:47, Vložil : mgr. Zdeněk Procházka

Sorry za špatnou adresu HRČS, správná je www.historicflight.cz Mgr. Procházka

Zlín XIII

Odpovědět

Datum : 10.02.2012 09:07, Vložil : mgr. Zdeněk Procházka

Ano Zlín XIII staví kluci z Historické letky, konkrétně Marcel Sezemský, viz www.hrcs.cz. Žel novější zprávy, zda už mají aspoň hotový trup tam jaksi už rok chybějí, naposledy mi na loňské AP říkali, že mají jisté problémy s jeho složitou dodělávkou. O tom, že by někdo stavěl 212, ke mě jaksi nic neproniklo, tak to tak spíš nebude. Žel na letošní AP už z Moravy přiletí jen bratři Sklenářové s nádhernou replikou Tatry 101..(viz www.aviators.cz) Mgr. Procházka

Zlín XII

Odpovědět

Datum : 10.02.2012 00:35, Vložil : Ivan Štěpánek

Já už jsem se lekl, že se někde vynořil originál Zlína ! Ten článek byl napsaný tak že to je unikátní letoun a není tam zmínka, že jde o novostavbu.Zarazilo mě, že byl do nedávna v letovém stavu. Je škoda, že už jej nebudeme vídat v letu! Jinak pokud vím, tak je ještě ve stavbě Zlín 212 a Zlín XIII . Tak se máme na co těšit. Jinak děkuji za objasnění.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka