Maďarská vláda zachrání krachující Malev

30.01.2012

Maďarská vláda v pondělí rozhodla, že zakročí a pomůže krachující společnosti Malev. Pokud by se tak nestalo, společnost téměř jistě zanikne.

Jen krátce předtím, než měli věřitelé uplatnit ke společnosti své závazky, které jsou již těsně před expirací, vláda rozhodla, že Malev je tzv. Strategicky významná společnost. Nyní je možné podle maďarských zákonů poskytnout pomoc od státu. Za normálních okolností by v tržní ekonomice stát zasáhnout nemohl, regulace ale praví, že stát může pomoci podniku, který plní úkoly na národní úrovni.

Společnost Malev byla původně v post komunistické éře privatizována, následně ji však v roce 2010 stát odkoupil zpět. Jednalo se obchodní transakci v hodnotě 127 milionů dolarů.

Kromě naakumulované ztráty odhalily státní kontroly také rozsáhlé případy korupce ve vedení společnosti. Některé z těchto sporů budou dořešeny soudně.

Ministerstvo rozvoje, které má společnost na starosti, se už delší dobu snaží neúspěšně najít investora, který by celou společnost restrukturalizoval a dovedl k pravidelnému zisku.

“Hledáme takového investora, který bude mít dlouhodobou strategii rozvoje, jež se bude shodovat se zájmy celého státu. Samozřejmostí je silné finanční zázemí,“ nechalo se slyšet ministerstvo na začátku tohoto měsíce. „Počet potenciálních partnerů se nedávno rozrostl o jednoho dalšího zájemce. Jde o silnou skupinu investující do různých projektů.“

Ministerstvo rozvoje opakovaně uvádí, že aerolinky Malev se svojí základnou v Budapešti jsou klíčovým ekonomickým cílem Maďarska. Dnes se ministerstvo nechalo slyšet, že zařazení podniku mezi ty „strategicky důležité“ pomůže poskytnout nástroje na lepší reorganizaci celé firmy.

MALÉV Hungarian Airlines (maďarsky: Magyar Légiközlekedési Vállalat, česky: Maďarské aerolinie MALÉV) je maďarská národní letecká společnost, sídlící na mezinárodním letišti Ferihegy v Budapešti. Společnost provozuje pravidelné i charterové linky do bezmála 50 světových metropolí. Ještě do roku 2001 používala stroje typu Tupolev, její nynější flotila je tvořena zejména letadly typu Boeing 737. Společnost je součástí aliance Oneworld.

Autor: Jakub Velička, Zdroje: Wikipedia, Malev.com

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

emascqaeke@gmail.com

Odpovědět

Datum : 01.04.2013 05:38, Vložil : vip loan shop

Any discount package preference is based on all the functions that you simply might want to participate in. [url=http://viploanshopco.com]vip loan shop[/url] vip loan shop

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka