Aerolinie Ryanair vytvořily ve ztížené situaci nečekaný zisk

30.01.2012

Dublin 30. ledna (ČTK) - Největší evropský nízkonákladový přepravce Ryanair vytvořil za čtvrtletí překvapivý zisk a jeho tržby překonaly očekávání. Irská společnost kompenzovala snížení svých kapacit dražšími letenkami. Dnešní zprávou dokumentovala odolnost sektoru nízkonákladové letecké přepravy vůči útlumu v odvětví, který těžce zasahuje běžné aerolinie.


   
Čistý zisk firmy od října do prosince dosáhl 15 milionů eur (377,5 milionu Kč), třebaže analytici podle agentury Reuters čekali v průměru ztrátu 16 milionů eur. Firma na zimu kvůli vysokým nákladům na pohonné hmoty odstavila 80 ze svých 270 letadel, její tržby však vzrostly meziročně o 13 procent na 844 milionů eur. Průměrné ceny letenek Ryanair zvýšil meziročně o 17 procent, což smazalo negativní vliv dvouprocentního poklesu počtu cestujících.
   
Ryanair zvýšil odhad zisku pro celý finanční krok o devět procent na 480 milionů eur. Počet cestujících by se za celý rok měl zvýšit o čtyři miliony na 80 milionů. Firma už v předešlém roce podle statistik Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) přepravila na mezinárodních linkách více cestujících než jakákoli jiná společnost.
   
Podobně dobrý výsledek jako Ryanair vykázal za poslední čtvrtletí jeho nízkonákladový konkurent EasyJet. Diskontním aeroliniím se daří v situaci, kdy dražší přepravci jako Lufthansa a Air France-KLM mají potíže s vysokými cenami paliv a ochabující globální ekonomikou. "Recese v EU, vyšší ceny ropy, postupující úpadek modelu organizovaných dovolených, výrazné zdražení letenek u konkurentů a omezení kapacit vytvořily pro Ryanair ohromné příležitosti k růstu," konstatoval generální ředitel firmy Michael O'Leary.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka