Letiště Brno napadl hacker, zveřejnil uživatelské účty pracovníků

30.01.2012

Brno 30. ledna (ČTK) - Letiště Brno napadl v pátek hacker. Na internetu volně zpřístupnil uživatelské účty a hesla téměř stovky zaměstnanců. Podle vedení letiště tím nezpůsobil žádnou škodu ani ohrožení. Podle odborníků je ale nedostatečné zabezpečení tuřanského letiště problém. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.


   
Účty zaměstnanců letiště a hesla, která slouží k přístupu na intranet, získal a zveřejnil hacker pod přezdívkou @anon_4freedom. "Rozhodně není standardní, že obyčejným prolomením webu lze získat údaje k intranetu mezinárodního letiště. Něco takového je velký průšvih," uvedl odborník na počítačovou bezpečnost Vladimír Smekal.
   
Podle ředitele letiště Tomáše Plačka útok nebezpečný nebyl a zneužití hesel nehrozilo. Prolomení bezpečnosti zaznamenali letištní počítačoví specialisté v sobotu a zveřejněné účty hned zablokovali. Odborníci ale soudí, že údaje zneužity být mohly.
   
"Je běžné, že informace hacker na internetu zveřejní až teprve ve chvíli, kdy už si z nich vybral, co potřebuje ke zneužití," řekl deníku soudní znalec v oboru kybernetiky Martin Ludma. Útočník se podle jeho zkoumání dostal i k informacím o letadlech, letech, destinacích, odbavení cestujících či zavazadlech.
   
Hacker ze zahraničí si podle odborníků nevybral brněnské letiště cíleně, ale kvůli nedostatečnému zabezpečení. Tím, že se útokem pochlubil, získal větší renomé mezi ostatními hackery. Letiště má podle Plačka několik typů zabezpečení a plánuje další posílení. "Hackeři jsou ale stále o krok před námi," posteskl si ředitel.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka