Katastrofa u České Kamenice dodnes přitahuje spekulace

25.01.2012

Praha 24. ledna (ČTK) - Česká republika nebyla místem mnoha velkých leteckých katastrof, ty nejtragičtější z nich i proto zůstávají uloženy v obecném povědomí. Havárii u pražského Suchdola z října 1975, při níž po pádu jugoslávského charteru od moře zahynulo 75 lidí, ostatně pravidelně připomíná poslední díl známého televizního seriálu Sanitka. Další nehoda, která se stala 26. ledna 1972 poblíž České Kamenice na Děčínsku, se pak dokonce dočkala zápisu do Guinessovy knihy rekordů.


Pád jugoslávského letadla DC-9 26. ledna 1972 u Srbské Kamenice na Děčínsku   

Nikoli snad kvůli počtu obětí, zemřelo tehdy "jen" 27 lidí letících na palubě poloprázdného Douglasu DC-9 jugoslávských aerolinek JAT, ale díky zázraku. Alespoň tak označovala média fakt, že jedna z letušek přežila zřícení z více než deseti kilometrů. Což podle známé publikace shromažďující neobyčejné výkony všeho druhu představuje rekord při přežití volného pádu bez padáku. Tehdy dvaadvacetileté Vesně Vulovičové zachránilo život to, že se zaklínila ve zbytku zádi.
   
Pád trosek navíc zbrzdily větve stromů a prudký svah, do kterého narazily. Přesto by ale mladá letuška nejspíš nepřežila, kdyby se jí nedostalo rychlé pomoci. V rychle padajícím soumraku - bylo krátce po páté hodině odpoledne - ji tehdy objevil lesník Bruno Henke, který za války sloužil v německé armádě jako medik a naštěstí neztratil duchapřítomnost. "Prý jsem volala - bože, lidi," řekla před lety Vesna Vulovičová, která ale zná okolnosti nehody jen z vyprávění.
   
Téměř měsíc totiž proležela mladá žena v bezvědomí v českých nemocnicích, nejprve v České Kamenici, kde ji dostali z nejhoršího. Když ale po týdnu letuška, která si při pádu zlomila obě ruce a nohy, poranila páteř i lebku a poté navíc přežila klinickou smrt, ochrnula na dolní polovinu těla, převezli ji vrtulníkem do vojenské nemocnice ve Střešovicích. Tam už Vesnu koncem února mohli navštívit rodiče a dozvěděla se také, co se vlastně stalo s letadlem a kolegy.
   
"Měsíc mám z paměti úplně vygumovaný," poznamenala před lety Vesna Vulovičová. Naposledy si prý vybavuje, jak po mezipřistání v Kodani (let mířil ze Stockholmu přes dánskou metropoli a Záhřeb do Bělehradu) vystřídali jako čerstvá posádka své kolegy. Také prý tehdy zahlédla podezřelého člověka, možná atentátníka, jak opouští letadlo. Podle oficiálních výsledků vyšetřování totiž nehodu téměř nového letounu nezpůsobila technická závada nebo chyba posádky, ale nálož nastražená v jednom kufru.
   
Pachatele útoku se ale nikdy vypátrat nepodařilo, ačkoli se k němu krátce po činu přihlásili ustašovci, chorvatští odpůrci Titova komunistického režimu. Radikální bojovníci za nezávislost Chorvatska byli počátkem 70. let velmi aktivní, na kontě měli třeba přepadení jugoslávské ambasády ve Stockholmu nebo únos amerického letadla. V obavě z možného atentátu pak Vesnu, která začátkem března 1972 odletěla na doléčení do Bělehradu, hlídala po celý tříměsíční pobyt v nemocnici ochranka.
   
Z fyzických zranění se letuška díky svému mládí rychle vzpamatovala a psychické následky prakticky neměla. "Možná je štěstí, že si z celé tragédie nepamatuji naprosto nic. Asi by se mi pak žilo mnohem hůř," komentovala to Vesna Vulovičová, která se již necelý rok po tragédii chtěla vrátit k létání. Vedení aerolinek ji ale raději nechalo na zemi, do roku 1991 měla na starosti prodej letenek firmám a cestovním kancelářím. Pak ale odešla, prý kvůli svému ostrému jazyku.
   
V 90. letech neváhala veřejně kritizovat Miloševičův režim a podporovala demokratické změny. A rázně reagovala i před třemi lety, kdy se znovu vynořily spekulace o tom, že její letadlo nezničila bomba vysoko na obloze, ale rakety čs. armády jen pár set metrů nad zemí. "Klidně si napište, že jsem spadla třeba z deseti metrů...," odmítla žádosti o rozhovor. Nakonec se ale Vesna, která několikrát navštívila místo tragédie, alespoň svěřila se strastmi života penzistky v Bělehradě.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka