O prodeji L-159 do Iráku se dál jedná, Vondra optimistický

24.01.2012

Praha 23. ledna (ČTK) - O prodeji podzvukových letounů L-159 do Iráku se dál jedná, verdikt nepadl, sdělil dnes ČTK úřad vlády po schůzce premiéra Petra Nečase s vládní iráckou delegací. Ministr obrany Alexandr Vondra později novinářům řekl, že ho jeho irácký protějšek Saadún Dulajmí ujistil o trvajícím zájmu. "Skutečně máme velký zájem o tyto letouny," doplnil irácký ministr.


   
Podle vyjádření obou politiků má Irák zájem nejen o již vyrobené nepotřebné a "zakonzervované" letouny, ale i o nové stroje od Aera Vodochody. Z dřívějších informací vyplývá, že by mělo jít zhruba o dvě desítky letadel. "Irák má logicky zájem o nová letadla," poznamenal na tiskové konferenci Vondra.
   
ČR irácký zájem o nové stroje podporuje, neboť se může stát zárukou dlouhodobé spolupráce, uvedl český ministr obrany. Zároveň ale může blízkovýchodní zemi poskytnout nepoužívaná letadla z armádních rezerv, která mohou být připravena rychleji, než budou vyrobeny stroje nové. Podle obou ministrů totiž Irák chce brzké dodání letadel a co nejkratší dobu jejich přípravy. "Jsem si jist, že dnešní den nás zase o něco přiblíží k cíli," prohlásil Vondra.
   
Češi mají dlouhodobý zájem podzvukové letouny prodat. O možném prodeji nepotřebných bitevníků hovoří obě strany již více než rok. Při loňské Nečasově cestě na Blízký východ irácký premiér Núrí Málikí řekl, že by země mohly obchod s vojenskými letadly "v krátké době" dokončit.
   
Málikí měl do Prahy rovněž přijet, ovšem nakonec zůstal v Iráku kvůli politické situaci v zemi. České ministerstvo obrany ale již s předstihem vyjádřilo naději, že se i přes jeho nepřítomnost podaří plánovaný obchod posunout blíže k vzájemné dohodě.
   
O podmínkách prodeje strojů L-159 jedná v Iráku výrobce letadel Aero Vodochody s podporou české vlády. Soupeří ale jak se svým tradičním konkurentem - britským letadlem Hawk, tak s Korejci. Ti nabízejí ve spolupráci s americkou zbrojovkou Lockhead Martin nadzvukový cvičný stroj. Podle serveru Aktuálně.cz se na cestu do Jižní Koreje chystá irácký premiér Málikí.
   
Čeští vojenští piloti létají pouze s 24 letadly L-159, dalších 36 strojů je uskladněno v hangárech výrobce. Jejich konzervace stojí stát zhruba 30 milionů korun ročně. Pět letounů armáda vyměnila za dopravní letadlo CASA C-295, několik jich bylo rozebráno na náhradní díly a výrobu dvoumístných letadel, jeden stroj havaroval.
   
Česko s Irákem nadále vyjednává také o modernizaci iráckých tanků T-72 a vrtulníků Mi-17, připomněl Nečasův kabinet. Dulajmí se dnes zmínil i o možnosti spolupráce při výcviku vojáků. Česko má v této oblasti Iráku co nabídnout, uvedl na tiskové konferenci po jednání s Vondrou. Uvedl i možnost začít v Iráku znovu vyrábět lehké zbraně, což by podle něj mohlo pomoci české ekonomice.
   
Nečas dále informoval, že české firmy se zúčastní výběrových řízení na rekonstrukci současných či výstavbu nových ropných zařízení a že se zapojují se i do rekonstrukce v oblasti vodohospodářské infrastruktury.
   
Irácká delegace v Praze nejednala pouze o možnostech obchodní a hospodářské spolupráce. Obě strany se v rozhovorech dotkly také incidentu, který se nedávno stal na bagdádském letišti. V hlavním městě byli zadrženi elitní čeští policisté, kteří jsou zaměstnáni na velvyslanectví jako ochranka.
   
Irácký ministr obrany Dulajmí na tiskové konferenci po jednání s Vondrou řekl, že incident nebude zveličovat. "Dotyčný člověk se již nachází v Praze, takže o nic nejde," řekl novinářům. Dulajmí nicméně uvedl, že podle jeho informací měl zadržený Čech u sebe zbraň, kterou podle předpisů u sebe mít neměl. "V žádném případě ale nešlo o obvinění z útoku na někoho nebo vraždu někoho. Pouze jsme chtěli prověřit, z jakých důvodů ten člověk tuto věc měl," vysvětlil Dulajmí.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka