Čtyřiadvacítkou do Barga- Matal

23.01.2012

Ač se vrtulníkový útvar českého vojenského letectva včetně všech tří vrtulníků Mi 171 nedávno vrátil z Afghanistánu zpět do České republiky, čeští „vrtulníkáři“ i bývalé české stroje slouží v zemi i v současnosti. 3. ledna totiž z letiště afghánského letectva v Jalalabádu odstartovaly tři těžké transportní vrtulníky Mi-17, doprovázené plně vyzbrojenými bitevními Mil Mi-35(české označení Mi-24).

Mi-17 v barvách afghánského letectva

Cílem operačního letu strojů s výsostnými znaky afghánského letectva bylo zásobování odlehlé základny afghánské armády v horách na pakistánské hranici v nadmořské výšce 5000 metrů.

Na palubě Mi-35 ovšem kromě afghánského prvního pilota byli přítomni i český pilot instruktor a český palubní inženýr.

Nutnou údržbu i opravy strojů v Jalalabádu pak zajišťovali tři čeští mechanici, působící zde stejně jako zmíněný letecký personál v rámci spojeneckého tzv. Air Adviser Team- AAT, tj, týmu pro zajištění výcviku pilotů vrtulníků afghánského letectva. Není bez zajímavosti, že i oba zmíněné Mi 35 dříve provozovalo české vojenské letectvo a zdejšímu letectvu byly v rámci vojenské pomoci dodány teprve před několika lety.

Dva čeští příslušníci AAT s afghánským letcem

Létání v takto vysokých horách s nestálým počasím má ovšem svá specifika. Přídavnými nádržemi a plnou sestavou výzbroje opatřený Mi 35 s maximální vzletovou hmotností 10940 kg v takovéto výšce nemůže příliš prudce manévrovat. Přesto při tomto bojovém letu letěl jako první a prováděl přímý vzdušný průzkum a „hlídal“ pro osádky těžce naložených transportních „sedmnáctek“ i nebezpečné změny nestálého tamního vysokohorského počasí. Změna spodní základny oblačnosti i dohlednosti je zde velmi častým jevem. Nad Barga- Matal pak „pětatřicítky“ kryly dopravní „sedmnáctky“ s afghánskými osádkami, které zde dosedly a vykládaly zásoby pro osazenstvo základny. Když se „afghánsko-české“ vrtulníky 5. ledna vrátily nepoškozeny zpět do Kábulu, mohli si nejen čeští členové AAT s uspokojením říci, že splnili jednu z velmi obtížných afghánských misí.

Mi-35 nad letištní plochou

Pramen
http://www.mise.army.cz/aktualni-mise/ukolove-uskupeni/zpravodaj... Letecké zásobení vojenské základny v Barga-Matal
Enzyklopadie der Flugzeuge Augsburg, Weltbild Verlag 1994, heslo Mi 24

Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka