Před 85 lety vznikla Československá letecká společnost

23.01.2012

Praha 21. ledna (ČTK) - Prvním provozovatelem československé letecké dopravy do zahraničí byla Československá letecká společnost (ČLS). Založily ji před 85 lety, 22. ledna 1927, Škodovy závody. Společnost existovala do dubna 1939, kdy byla nucena ukončit provoz.

Douglas DC-2 Československé letecké společnosti během tankování leteckého benzinu.
(zdroj: http://www.aviation-fan-club.com/csa2.htm)

   
Soukromý podnik Škodových závodů se státní dotací byl akciovou společností a měl základnu stejně jako Československé aerolinie také na letišti Praha - Kbely. ČLS zpočátku pouze zastupovala rakouské a německé letecké společnosti, které létaly do Prahy, ale v roce 1928 zahájila provoz vlastními letadly.
   
Specializovala se na pravidelné i nepravidelné lety do zahraničí. V březnu 1928 otevřela svoji první linku Vídeň-Praha-Drážďany-Berlín a v květnu stejného roku Praha-Mariánské Lázně-Kassel-Rotterdam. V roce 1929 zapojila i Norimberk. Linku do Rotterdamu později směrovala přes Lipsko, Dortmund a Essen a v roce 1931 ji prodloužila do Amsterodamu. V témže roce zahájila provoz na lince do Curychu a Basileje vedené přes Mnichov, kterou později prodloužila do Ženevy a Marseille.
   
Po vytvoření protektorátu Čechy a Morava létaly stroje ČLS již jen krátce, 26. dubna 1939 vstoupilo v protektorátu v platnost takzvané říšské letecké právo, podle něhož mohla leteckou dopravu provozovat jen Deutsche Lufthansa. ČLS nalétala roku 1928 do konce roku 1938 celkem pět a půl milionu kilometrů a přepravila 75.000 cestujících, což představuje průměrný denní výkon při čtyřiceti startech až 7000 kilometrů.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

foto prvních letců Čs.letecké společnosti

Odpovědět

Datum : 11.01.2018 09:53, Vložil : Zdeněk Klobouk

stálo by za úvahu doplnit článek fotografiemi prvních letců : Karel Balík, Alois Flora, Čestmír Hanuš, František Novotný, Rudolf Jelen.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka