Zákaz nošení tekutin do letadel možná skončí díky novým zařízením

21.01.2012

Curych (Švýcarsko) 20. ledna (ČTK) - Každý den letiště ve švýcarském Curychu zabaví cestujícím více než 600 kilogramů nápojů, parfémů a krémů, které si podle bezpečnostních nařízení s sebou nesmějí vzít do letadel. To by se ale mohlo brzy změnit. Jak napsal švýcarský list Tages-Anzeiger, místní policie začíná testovat dvě zařízení, jež automaticky rozliší mezi nebezpečnými a neškodnými tekutinami, které má cestující v zavazadle.


   
Kdokoli, kdo úspěšně projde touto inspekcí, by si pak mohl vzít tekutiny v příručním zavazadle na palubu letadla. Dosud platí, že cestující musejí mít tekutiny či krémy v příručním zavazadle v mikrotenovém sáčku a objem jednotlivých balení nesmí přesáhnout 100 mililitrů. Cestující je zároveň během kontroly povinen sáček s tekutinami ze zavazadla vyjmout a předložit ke kontrole samostatně.
   
Letiště v Curychu do konce února doplní k bezpečnostním kontrolám dodatečnou linku, na níž budou dvě zařízení kontrolovat tekutiny nalezené v zavazadlech cestujících. První z nich spustí alarm, pokud rozpozná jakoukoli nebezpečnou tekutinu a druhé provede podrobnější test každé lahve. Tady budou odhaleny všechny hořlavé látky jako denaturovaný líh nebo benzin a vyřazeny z přepravy.
   
Test zařízení provádí letiště v Curychu ve spolupráci s letištní policií a řídit ho bude místní Federální letecký úřad (FOCA). Celý projekt spadá pod vedení Evropské agentury pro leteckou bezpečnost (EASA) a zahrnuje 12 dalších evropských letišť, napsal list bez dalšího upřesnění.
   
Testovací provoz mnozí z cestujících v Curychu ani nezaznamenají. Nové jednotky poběží jen čtyři dny v týdnu po dobu čtyř nebo pěti hodin. Letištní policie doufá, že ze zkoušky dostane přehled o tom, jak kontrolou cestující procházejí, a zjistí, kolik času navíc a dodatečného personálu bude nová bezpečnostní kontrola vyžadovat.
   
Jakmile test skončí, budou zjištění předána odpovědným úřadům, kde se rozhodne o případných změnách existujících bezpečnostních opatření
   
Omezení přepravy tekutin v letadlech bylo zavedeno v srpnu 2006 poté, co byl zmařen pokus o odpálení tekuté výbušniny při transatlantickém letu.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka