Chinooky se šíří

20.01.2012

Počátkem nového roku se novináři dozvěděli zajímavé zprávy o tom, jak budou vojenská letectva ve všech světadílech pokračovat v rozšiřování svého stavu spolehlivých amerických těžkých transportních vrtulníků CH-47 Chinook. Nejvíce, 7 kusů nyní vyráběné verze CH 47F jich přibude v australském vojenském letectvu, 6 jich zamíří na Blízký východ do vojenského letectva Spojených arabských emirátů a jeden stroj téže verze obohatí řady amerického vojenského letectva.

Boeing CH-47F Chinook

Zajímavé je, že všech 14 Chinooků bude americké daňové poplatníky stát 370 milionů dolarů a zahraničním zákazníkům budou dodány v rámci programu americké vojenské pomoci zahraničním armádám (Foreign Military Sales Program). Dobře se na trhu vojenských vrtulníků budou v letošním roce mít také vrtulníky UH-72 Lakota, což kupodivu není typ, zkonstruovaný některou z amerických leteckých firem, ale letoun firmy Eurocopter, upravený pro potřeby amerického letectva a licenčně již několik let vyráběný v místní továrně firmy. Americké vojenské letectvo si totiž v letošním roce pořídí hned 39 nových Lakot, které doplní UH-72, které již v USAF několik let slouží.Američtí daňoví poplatníci za obchod zaplatí 212,7 milionu dolarů.

Eurocopter UH-72 Lakota

Na dodávkách vojenských cvičných strojů ovšem vydělá i tamější letecká firma Hawker Beechraft, vyrábějící moderní cvičné stroje T-6C Texan II. Mexické vojenské letectvo od ní totiž koupilo 6 strojů, které u něj nahradí již značně olétané švýcarské cvičné stroje firmy Pilatus PC-7. K zatím blíže neidentifikovanému vojenskému letectvu některého jihoamerického státu zamíří také letecký výrobek izraelské firmy Elbit Systems. Piloty k němu ovšem neznámé jihoamerické letectvo potřebovat nebude.  K obsluze bezpilotního průzkumného Hermesu 900, který má být využit ke střežení hranic dosud nejmenovaného státu, budou stačit jeho pozemní operátoři. Nudit se ovšem nebudou ani kvalifikovaní pracovníci známé polské letecké firmy PZL v Mielci. Polské vojenské letectvo u firmy pořídilo dalších 5 nových vrtulníků W-3WA Sokol, přičemž je zajímavé, že všechny stroje mu budou dodány ve VIP verzi. Součástí kontraktu je i přestavba jednoho staršího W-3 na ozbrojenou verzi W-3PL Gluszec (tetřev hlušec) a výrazná modernizace stále ještě  tamějším letectvem užívaných Milů Mi-2 polské výroby. Celá tato maličkost bude polské vojenské letectvo stát „zanedbatelných“ 90 milionů Euro čili 380 milionů polských zlotých.

Pramen
www.flugrevue.de/de/militaer/flugeraet-hersteller/militaerflugzeugverkauefe-2012.81720.htm 

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka