Páteř sítě Českých aerolinií povede mezi západem a Ruskem

19.01.2012

České aerolinie v roce 2012 dokončí model své dopravní sítě, její páteř budou tvořit lety mezi západní Evropou a Ruskem.

Posilování letů do východních destinací, především do Ruska a klíčových trhů v tomto regionu, povede k dotvoření smysluplného transferového mostu mezi východem a západem. Takový je hlavní koncept páteřní sítě Českých aerolinií, kterou společnost plánuje v letošním roce dokončit.Na západní straně bude základem šestice nejsilnějších destinací a jejich přirozené propojení na východ. Tento základ sítě na lokálním a transferovém trhu představuje 48 % všech výnosů společnosti z pravidelné přepravy. Na východ budou letadla směřovat do a z 16 klíčových destinací. Tato síť bude doplněna regionálními lety s délkou trvání do hodiny a půl,
a samozřejmě vybranými destinacemi tzv. point-to-point přepravy, kam patří například linky do Tel Avivu anebo do Bruselu. Nabídku doplní dálkové spoje přes Abú Dhabi ve spolupráci se společností Etihad Airways a destinace nabízené spolu s dalšími partnery.

Celkem budou České aerolinie v letní sezoně 2012 samy operovat linky do 48 destinací v 31 zemích, což v maximálním týdnu představuje 432 zpátečních letů týdně. Díky spolupráci s partnery bude ale celková nabídka mnohem širší. V nabídce společnosti se objeví více než 98 destinací v 50 zemích.

České aerolinie plánují do letového řádu zařadit ruské destinace jako Ufa anebo Nižnij Novgorod, dojde také k posílení frekvencí do Moskvy, Baku, Taškentu, Almaty či Lvova. Mezi západoevropskými destinacemi přibude například Ženeva, ve stádiu úvah jsou i některé sezonní destinace. Z důvodu nestabilního geopolitického vývoje v regionu Blízkého východu bude pozastaven provoz do Bejrútu. Pro výrazný pokles poptávky na lokálních trzích nebudou v letní sezoně 2012 v nabídce Larnaka, Oslo, Skopje ani Atény. Některé další linky, jako například Helsinky, budou pokračovat na bázi codeshare spolupráce, a zůstávají v letovém řádu Českých aerolinií ve svých původních frekvencích i odletových a příletových časech. Z pohledu zákazníka se tak u těchto destinacích nic nemění.

Přepravní výsledky v roce 2011: přibylo cestujících na lokálních trzích
Počet cestujících, které České aerolinie přepravily v roce 2011, odrážel probíhající restrukturalizaci, konsolidaci dopravní sítě i dění v odvětví. Společnost se podle plánu zmenšila, o to ale fungovala efektivněji, a to včetně využívání, tzv. utilizace, svého letadlového parku, která se meziročně zlepšila o 5 %. Svědčí o tom skutečnost, že přestože České aerolinie v souhrnu uskutečnily o 17,4 % letů méně, celkový počet přepravených cestujících poklesl jen
o 7,5 %. Do Společenství nezávislých států (SNS) ale České aerolinie meziročně přepravily
o více než 8 % více cestujících, vyrovnaný počet cestujících zaznamenaly také u destinací v západní Evropě. Na lokálních trzích České aerolinie přepravily o více než 9 % pasažérů více. Podíl transferových cestujících tak v loňském roce klesl na 54 %. Celkem České aerolinie v roce 2011 přepravily 4 251 736 cestujících.

„Díky restrukturalizačnímu plánu a postupné proměně dopravní sítě se daří zvyšovat obsazenost letadel. Ta se postupně přibližuje průměru AEA, i když v roce 2011 tento trend mírně zpomalil,“ uvedl prezident Českých aerolinií, Philippe Moreels.

Na linkách do a z destinací v Rusku a dalších postsovětských zemích zaznamenaly České aerolinie v loňském roce zřetelný růst počtu cestujících (+8,4 %). Poptávané byly zejména spoje  do Amsterdamu, Paříže, Barcelony, Madridu, Milána a Říma, do kterých směřovalo ze států SNS nejvíce transferových cestujících. Ty tvořily 42 % přestupů na letech mezi východem a západem operovaných letadly Českými aeroliniemi. Na letech do Ruska a do dalších destinací v tomto prostoru cestovalo v loňském roce téměř 20 % všech cestujících Českých aerolinií.


Zdroj: Tisková zpráva

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka