Sokol visí nad krajem aneb armáda zachraňuje

18.01.2012

Již více než dvacet let ve dne i v noci doslova „visí“ nad nejzápadnějšími kraji České republiky, Plzeňským a Karlovarským, záchranné vrtulníky vojenského letectva Armády České republiky. Armádní stroje, vyrobené polskou firmou PZL s továrním názvem Sokol, získané pro české vojenské letectvo 8. října 1996 výměnou za bývalé Migy 29 českého vojenského letectva, nelétají jako jediné letouny propracovaného Integrovaného záchranného systému na českém území primární zásahy k pacientům v nouzi stejně jako záchranné vrtulníky soukromých leteckých provozovatelů v ostatních krajích jen v běžných denních hodinách. Díky vyspělému přístrojovému vybavení totiž mohou jako jediné pomáhat pacientům v nouzi při primárních zásazích i následným převozem do určených místních nemocnic i v noci. „Během kalendářního roku zajistí naše Sokoly, jejichž domovskou základnou je 24. základna dopravního letectva na letišti Praha-Kbely, průměrně 500 až 600 letů k pacientům v nouzi včetně zmíněných nočních letů. Při denním letu jsem schopni z naší základny na letišti v Plzni-Líních schopni vzlétnout do tří minut, při nočním letu vzlétáme během deseti minut. V libovolnou denní i noční dobu zajišťujeme také převozy transplantovaných orgánů, u nichž je nutná velmi rychlá přeprava, do různých nemocnic“, dodává náčelník armádního Centra rychlé záchranné služby plukovník Michal Mareček. Podle něj dlouholetá služba armádních vrtulníků v rámci Integrovaného záchranného systému obou krajů znamená pro vojenský letecký i zdravotnický personál neocenitelnou možnost ověřit si a udržet schopnosti, potřebné k létání často složitých leteckých záchranných misí. Ty mohou být později využity např. při zdravotnických leteckých odsunech zraněných vojáků Armády České republiky ze zahraničních misí.

Hejtman Plzeňského kraje si prohlédl vybavení CLZS (Zdroj: AČR)


Letecká záchranná služba v akci (Zdroj: AČR)

Prameny
http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/uz-vic-nez-20-let-letaji-vojaci-pro-zranene-obyvatele-zapadnich-cech
Letectví a kosmonautika 1998, č. 26, s. 75 - 86: Z kalendária československého(českého a slovenského) letectví

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka