ČR přispěje 610 miliony korun na systém vzdušného průzkumu NATO

17.01.2012

Praha 16. ledna (ČTK) - Česká republika do roku 2017 zaplatí finanční příspěvek 610 milionů korun na vybudování systému vzdušného průzkumu pozemních cílů, který se připravuje v rámci Severoatlantické aliance (NATO). Letos by z rozpočtu měla uvolnit 125 milionů korun, posledních pět milionů z částky doplatí za pět let, uvádí materiál ministerstva obrany, s kterým se tento týden seznámí vláda. Celkové náklady na pořízení systému činí podle informací ministerstva obrany 1,43 miliardy eur (asi 37,18 miliardy korun).


   
Vybudování systému určil jako jednu z priorit aliance lisabonský summit NATO v roce 2010. "Její význam potvrzují zkušenosti z Afghánistánu a také nedávno ukončené operace v Libyi," uvádí dokument ministerstva obrany. Vzdušný průzkum bude zajištěn pěti bezpilotními letadly Global Hawk.
   
Česká republika má podobně jako další zúčastněné státy smlouvou garantovaný 70procentní podíl z výše vloženého příspěvku na průmyslové účasti v projektu. Na vývoji softwaru pro systém se tak bude podílet firma ICZ, společnost RETIA bude sestavovat dílčí části pozemní složky projektu.
   
Systém podle aliančního velení přispěje k výběru optimálního způsobu vedení válečných operací a umožní rychlou reakci na změnu situace na bojišti. Má také zlepšit orientaci velitelů a zkrátit čas nutný k vyhledání vhodných tras přesunů vojsk a míst pro manévry. Řešení podle ministerstva obrany přispěje i ke snížení ztrát civilistů i aliančních vojáků.
   
Smlouva o dodání systému mezi příslušnou agenturou NATO a dodavatelem Northrop Grumman Integrated System Sector International by měla být podepsána letos. Po podpisu kontraktu bude zahájena výstavba operační základny v italské Sigonelle a vytvoření společného centra velení a řízení se systémem NAEW&C, v jehož rámci nebe států NATO chrání radarové letouny AWACS. Celý systém má pak být plně funkční v roce 2016. Jeho životnost je podle materiálu ministerstva 30 let.
   
Česká republika se na programu podílí od roku 2009. Spolu s ní na výstavbě systému spolupracují Bulharsko, Itálie, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Německo, Norsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a USA.

Tabulka - Příspěvky ČR do systému vzdušného průzkumu pozemních cílů:

Rok 2012 2013 2014 2015 2016 2017 Celkem
Částka [miliony Kč] 125 162 161 58 99 5 610Zdroj: ČTK, ministerstvo obrany

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka