Britský easyJet byl odsouzen ve Francii za diskriminaci

16.01.2012

Paříž 13. ledna (ČTK) - Britský nízkonákladový dopravce easyJet byl dnes ve Francii odsouzen k pokutě 76.001 eur (1,94 milionu korun) za to, že opakovaně odmítl v letech 2008 a 2009 vzít na palubu letounu tři hendikepované osoby bez vlastního doprovodu. Soud v Bobigny u Paříže podle agentury AFP odmítl argument dopravce, že se tak rozhodl z bezpečnostních důvodů. Soud také odsoudil společnost Air-France za cestujícího, který tvrdil, že se přiotrávil kávou podávanou na palubě letadla.


   
Justice uznala, že postup společnosti easyJet byl diskriminací, porušením lidské důstojnosti. "Toto rozhodnutí bude důležitým mezníkem. Soud uznal, že nepřevažovala bezpečnostní hlediska. Jde o potrestání ekonomického modelu v nízkonákladové letecké dopravě, kdy je cílem omezit co nejvíce personál," uvedl advokát třech hendikepovaných Patrick de la Grange.
   
Zklamání naopak vyjádřil advokát easyJet. "Společnost popírá, že by chtěla někoho diskriminovat. Respektovali jsme evropské předpisy," ujistil advokát Philippe Van der Meulen. Neuvedl, zda se společnost, kterou čeká v březnu v Paříži další soud pro podobné obvinění, odvolá.
   
Britský dopravce má zaplatit pokutu 70.000 eur, 2000 eur jako náhradu škody každému ze tří hendikepovaných a jedno symbolické euro francouzskému sdružení ochrnutých APF, upřesnila AFP.
   
Soud dnes také rozhodl, že společnost Air-France zaplatí 46.000 eur jako odškodné cestujícímu, který byl hospitalizován a operován pro problémy s jícnem. Problémy podle oběti vyvolalo to, že v kávě podávané v říjnu 2006 na lince Bordeaux-Paříž byla toxická látka používaná k čištění odpadů. Dalších 100.000 eur má Air-France zaplatit zdravotní pojišťovně jako proplacení nákladů za léčbu postiženého cestujícího.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka