Obrana uzavře smlouvu s LOM, která umožní opravy vrtulníků

11.01.2012

Praha 11. ledna (ČTK) - Ministerstvo obrany po dnešním projednání ve vládě uzavře smlouvu o generálních opravách vrtulníků ruské výroby s podnikem Letecké opravny Malešice (LOM). Kontrakt resortu umožní, aby si v letech 2012 až 2014 nechal opravit helikoptéry v maximálním objemu zakázky přesahujícím dvě miliardy korun. Podle mluvčího obrany Jana Pejška však ministerstvo zřejmě částku v celém rozsahu nevyčerpá.


   
Předmětem veřejné zakázky jsou generální opravy vrtulníků Mi-8, Mi-17, Mi-171Š a Mi-24/35, kterými jsou vyzbrojeny jednotky vzdušných sil české armády. Předpokládaná hodnota zakázky činí 2,018 miliardy korun bez DPH na celou dobu plnění, tedy v letech 2012 až 2014, píše se v materiálu ministerstva obrany, s nímž se dnes seznámila vláda.
   
Celková částka byla podle Pejška záměrně nastavena vysoko, aby ministerstvo obrany nemuselo uzavírat více smluv na opravy vrtulníků. Do jedné rámcové smlouvy se tak vejde více zakázek. Více než dvě miliardy by však resort stálo, pokud by nechal opravit všechny transportní a bojové vrtulníky Mi, které má ve výzbroji, což není v plánu, vysvětlil ČTK Pejšek.
   
Důvodem pro zakázku je podle podkladů ministerstva obrany zajištění provozuschopnosti vrtulníků řady Mi i v následujících letech. Česko je v rámci NATO vedoucím státem iniciativy, která zaštiťuje používání ruských transportních vrtulníků například v zahraničních misích. Dopravních helikoptér má totiž aliance dlouhodobě nedostatek, ruské stroje se přitom díky své robustní konstrukci v řadě případů osvědčily.
   
V uplynulém roce měla česká armáda jednotku vrtulníků Mi-171Š nasazenou v zahraniční misi ISAF na území Afghánistánu. Podle Pejška právě tyto vrtulníky čeká nyní generální oprava. Ministerstvo také již dříve plánovalo modernizovat další stroje pro případ jejich nasazení v bojové operaci.
   
Tyto vrtulníky budou opraveny na základě domluvené smlouvy už letos, celková cena by podle Pejška měla dosáhnout asi 180 milionů korun.
   
Ministerstvo nyní řeší, jestli si vedle transportních helikoptér ponechá i bojové vrtulníky Mi 24/35. O případném provedení generálních oprav těchto strojů bude rozhodnuto na základě závěrů připravované koncepce rozvoje vrtulníkového letectva. Materiál nyní ministerstvo dokončuje. Dokument má být jedním z řady textů, které jsou připravovány v návaznosti na Bílou knihu o obraně.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka