Dodávky Embraeru loni klesly o 17 procent na 204 letadel

11.01.2012

Sao Paulo 11. ledna (ČTK) - Třetí největší výrobce komerčních letadel na světě, brazilský Embraer, dodal loni odběratelům méně letadel. Podíl na slabším výkonu mělo zemětřesení v Japonsku a slabý vývoj ekonomiky. Brazilská společnost dnes uvedla, že dodávky se loni snížily na 204 letadel z 246 letadel v roce 2010.


   
Sama firma počítala s tím, že za loňský rok dodá odběratelům 220 letadel. Hodnota nevyřízených objednávek, které jsou měřítkem budoucích příjmů firmy, klesla na 15,4 miliardy USD (313,8 miliardy Kč) z 16 miliard na konci září.
   
Firma General Electric musela loni kvůli zemětřesení v Japonsku přerušit výrobu leteckých motorů, protože neměla dostatek součástek z Japonska. To se podepsalo i na dodávkách letadel, napsala agentura Reuters.
   
Embraer se specializuje na regionální komerční letadla pro 30 až 120 osob, tedy na oblast, ve které nepůsobí oba světoví lídři Boeing a Airbus. Ve výrobě těchto letadel je Embraer světovou jedničkou. Vyrábí také malé luxusní tryskáče, jež často vlastní a používají bohatí obchodníci nebo firmy. Jeho hlavním konkurentem je kanadský Bombardier.
   
Boeing na počátku tohoto měsíce oznámil, že loni zvýšil dodávky o tři procenta na 477 letadel. Zaostal tak zřejmě za evropským Airbusem, který podle zdrojů z odvětví dodal odběratelům více než 530 letounů, což by byl nárůst o více než čtyři procenta.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka