Závody v americkém Renu budou žít dál

11.01.2012

Velmi netrpělivě očekávanou zprávu se 4. ledna dozvěděli nejen američtí novináři. Prezident americké Reno Air Racing Association Mike Houghton jim na tiskové konferenci, pořádané na letišti Reno-Stead Airport sdělil, že i letošní světoznámé rychlostní závody letounů všech možných kategorií v okolí zmíněného letiště se konat budou. Americké závodní letouny z drah letiště k obletům ve vzduchu vytyčených pylonů vzlétnou ve dnech 12-16. září. Závody v Renu jsou každoročně jednou z největších světových leteckých show. Rychlostních letů kolem pylonů se navíc i v loňském roce účastnila kromě jiných letounů i klíčová kategorie významně upravených válečných letounů, poháněná velmi silnými pístovými motory. Stejně jako během desítek předchozích závodů v Renu bylo i vloni cílem „přemotorovaných“ strojů v nejkratším čase v nepříliš velké letové výšce oblétnout několik kilometrů dlouho trať kolem pylonů, vytyčenou nad pouští v okolí letiště. Jde o velmi nebezpečný druh leteckého sportu,  na piloty strojů během letu např.v ostrých zatáčkách působí přetížení mnoha G a  během každého „Rena“ fatálně havaruje někdy i několik závodních strojů, často s oběťmi na životech pilotů. K nejhorší katastrofě v letitých dějinách závodů došlo v září 2011. Upravený pístový stíhací P-51 „Galloping Ghost“ při nízkém průletu poblíž hlavní tribuny s diváky pro závadu na vyvažovací plošce směrového kormidla začal být neovladatelný a zřítil se přímo na hlavní tribunu, kde explodoval. Výbuch stroje a jeho létající trosky zabily kromě pilota dalších 11 diváků, z nichž někteří dostali VIP místo na hlavní tribuně jako prémii díky tomu, že jsou tělesně postižení a na vozíku (!). Dalších 70 lidí bylo při výbuchu letounu zraněno, někteří z nich utrpěli zranění, neslučitelná se životem a přes veškerou špičkovou péči zemřeli později v okolních nemocnicích na tzv. odděleních Emergency (našich JIP).


Letošní  „ Reno“ by se tedy podle Houghtona ve zmíněném termínu uskutečnit mělo „Definitivně jasno budeme mít, až  od amerického leteckého úřadu FAA obdržíme všechna povolení, nutná ke konání různých druhů leteckých závodů na našem National Championship Air Races. Pokud bychom je neobdrželi, bude se ve zmíněných dnech konat alespoň velká letecká show. Pokud ovšem nutná povolení po loňské katastrofě letos ani po splnění velmi přísných nových bezpečnostních pravidel nezískáme, bude letošní „Reno“ definitivně poslední“, dodal Houghton.


Mgr. Zdeněk Procházka

Pramen
http://www.mynews4.com/news/local/story/Reno-Air-Racing-Assoc... Reno Air Racing Association planning for races this zdar

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka