ČR zaplatí 170 milionů korun za ochranu radarovými letouny

03.01.2012

Praha 3. ledna (ČTK) - Česká republika zaplatí za období 2011 až 2013 přibližně 170 milionů korun za svou účast v systému radarových letadel AWACS, který provozuje Severoatlantická aliance. Peníze míří do administrativního rozpočtu a na modernizaci projektu včasné výstrahy. ČR zároveň přispěje dalšími zhruba 70 miliony korun ročně na financování provozu letadel. Vyplývá to z informačního materiálu ministerstva obrany, s nímž se ve středu seznámí vláda.


   
Česko se členem projektu stalo v polovině prosince 2010. Od ledna loňského roku tak její nebe chrání letadla s typickým radarovým "deštníkem". Formality s ukončením přístupového procesu budou završeny zasedáním správní rady aliančního programu známého pod zkratkou NAEW&C, které bude ve druhé polovině února v Praze, uvedlo ministerstvo obrany.
   
Česká armáda má v programu čtyři zástupce. Jedním z nich je pilot, dalším navigátor, poté řídící střediska na palubě radarového letounu a operátor systému. Pro službu v projektu se cvičí další čtyři čeští vojáci.
   
Výhodou zapojení do projektu je podle ministerstva obrany mimo jiné i účast českých firem, která má zajistit návratnost vložených finančních prostředků. O podobě zapojení podniků v současné době vyjednávají zástupci ČR a aliance. Firmy se do projektu zapojí letos, uvedlo ministerstvo.
   
Programu NAEW&C se účastní osmnáct členských zemí NATO, z nichž sedmnáct se finančně podílí na provozu a modernizaci letounů a systému. Osmnáctým členským státem je Velká Británie, která na své náklady provozuje vlastní letouny. Záměr vystoupit z programu a obstarat si vlastní radarová letadla oznámila Kanada, která projekt opustí nejdříve k 1. září.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka