Noví Orli nad saúdskou pouští

02.01.2012

V poslední den roku 2011 se novináři od tiskového mluvčího americké vlády dozvěděli dlouho očekávanou zprávu: nad saúdskoarabskou pouští bude od roku 2015 létat dalších 84 amerických víceúčelových strojů Boeing F-15SA Eagle(orel).Podle mluvčího budou tyto stroje vybaveny nejmodernější počítačovou technikou, radary a infrasenzory. „Dodávky letounů v celkové hodnotě 29,4 miliardy dolarů, což je cena strojů, náhradních dílů, nutné logistiky a výcviku pilotů, ze závodu firmy v Saint Louis začnou podle nyní podepsaného Letter of Offer and Acceptance v roce 2015.

Součástí dohodnutého „balíku“ jsou ovšem i dodávky týchž komponentů pro 70 saúdským letectvem již nyní užívaných F-15“, dodává k tomu tiskový mluvčí Boeingu. Zajímavé v této souvislosti je, že zmíněný závod firmy je do roku 2013 doslova zavalen výrobou F-15, objednaných jihokorejským a singapurským letectvem. Není ale zcela jisté, že v něm v roce 2014 dojde k přerušení výroby.

Z další zbrojní dohody s „nejváženějším zákazníkem firmy“, jak jej nazývá její mluvčí, totiž podle něj vyplývá, že „petrolejoví“ šejkové chtějí od USA koupit také 70 nových bitevních vrtulníků AH-64 Apache a 36 podpůrných lehkých AH-6i. Pokud bude v dohledné době uzavřen se Saudy další Letter of Offer and Acceptance, může to pro koncern znamenat zisk následných 24 miliard dolarů.

Pramen
http://www.flugrevue.de/de/militaer/fluggeraet-hersteller/saudi-arabien-kauft-84-neue-f-15sa-eagle.79556.htm
Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka