TU 154 zvoní umíráček

30.12.2011

Velmi neobyčejnou a zcela novou aktivitu „spustila“ v polovině prosince těsně před Vánocemi známá rakouská letecká firma Diamond Aircraft. Úspěšně dokončila a ruské letecké firmě AeroComposite předala celokompozitové letové křídlo, určené pro prototyp ruského dopravního stroje pro střední tratě s označením MC-21. „Prototyp tohoto letového křídla, vzniklého vstřikováním karbonu novou technologií do formy, je další neuvěřitelný výsledek činnosti naší firmy. Při jeho výrobě se totiž ukázalo, že materiál, který už pět desetiletí užíváme k výrobě lehkých sportovních a cestovních strojů, může být úspěšně využit i při konstrukci větších strojů.

Série letounů MC

To, co jsme nyní při tvorbě letového křídla dosáhli, zároveň ukázalo, že v budoucnu budeme touto technikou schopni vytvářet i velké nosné či řídící plochy letounů, u nichž je navíc takto zajištěna výborná stabilita i nízká váha. Nová technologie může být úspěšně využita i v konstrukci velmi moderních dopravních strojů dvacátého prvního století“, dodává k tomu majitel firmy Christian Dries.

MC 21-100

Zajímavé je, že hotové „křídlo Diamond“ nyní putovalo k firmě Premium Aerotec do německého Lechfeldu, kde proběhne jeho konečná montáž. Poté se stane klíčovou částí prototypu nového ruského dopravního stroje pro 150 -212 cestujících MC-21. Tento nový stroj se dvěma dvouproudovými motory, určený pro střední tratě, je v Rusku vyvíjen ve spolupráci leteckých firem a konstrukčních kanceláří Irkut, Jakovlev a United Aircaft Corporation. Letité, ale mnoha ruskými leteckými společnostmi stále provozované zastaralé třímotorové Tupolevy 154, které se dokonce nedávno objevily i na ruzyňském letišti, má nahradit dokonce již od roku 2016.

MC 21

Mgr. Zdeněk Procházka
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/technik/technik/diamnod-aircraft-ueberg... 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

MC-21 vs Tu-154

Odpovědět

Datum : 31.12.2011 15:46, Vložil : chovo

Již dnes se s Tu-154 v Rusku na pravidelných linkách příliš nesetkáte. MC-21 bude tak spíše konkurencí pro Boeingy 737-300, 400, 500 a nejstarší Airbusy rodiny A320.

MC-vs TU-154

Odpovědět

Datum : 30.12.2011 21:07, Vložil : showpilot

Nejsem nikterak proti modernizaci, jsem aktivní pilot, ale přesto musím podotknout, že Tu-154 při dobré údržbě patří i přes své stáří, mezi jedno z nejspolehlivějších letadel světa. Rada pilotů mi jistě dá za pravdu.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka