Maďarsko jedná o dalším osudu pronajatých stíhaček Gripen

30.12.2011

Budapešť 30. prosince (ČTK) - Maďarsko začalo vyjednávat se švédskou vládou o změně smlouvy o pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen, které používá také česká armáda. Maďaři uvažují o prodloužení pronájmu po roce 2016, kdy jim končí současná dohoda o pronájmu, a chtějí také docílit snížení nájemních splátek. S odvoláním na dopis ministra obrany Csaby Hendeho o tom dnes píše maďarský deník Népszabadság.

Ilustrační foto
   
Hende byl nucen odkrýt karty kvůli interpelaci poslankyně Ágnes Vadaiové, která byla za předchozí socialistické vlády tajemnicí na ministerstvu obrany. Připustil, že Budapešť další osud pronajatých gripenů řeší se švédskou exportní agenturou obranu a bezpečnost (FXM).
   
Maďarsko má v současnosti v pronájmu 14 gripenů a zaplatí za ně více než miliardu eur (asi 26 miliard korun). Otázku nadzvukového stíhacího letectva řeší i Česká republika, protože i Praze v roce 2015 vyprší smlouva o pronájmu gripenů. O záležitosti jedná Bezpečnostní rada státu, zatím ale k žádnému závěru nedošla. V úvahu mimo jiné připadají návrhy na prodloužení smlouvy o pronájmu, odkoupení gripenů, pořízení jiných strojů nebo možné zřízení společné letky s jinými státy.
   
Gripeny v současné době používá vedle Švédska a České republiky také Jihoafrická republika a Thajsko. O jejich nákupu nedávno rozhodli také Švýcaři.
   
Pořízení gripenů pro českou i maďarskou armádu bylo v obou zemích spojováno s podezřením z korupce, které se však nepodařilo prokázat. Švédská televize STV v roce 2007 odvysílala reportáž, v níž se hovořilo o obrovských úplatcích politikům v obou zemích. V Maďarsku údajně britský koncern BAE, který byl partnerem výrobce gripenů, koncernu Saab, utratil za podplácení maďarských představitelů 8 milionů dolarů (130 milionů korun).


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka