Platnost emisních povolenek i mimo unii nejspíš zdraží lety do EU

22.12.2011

Brusel/Washington 22. prosince (ČTK) - Po středečním rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD) o možnosti zahrnout od 1. ledna 2012 do systému emisních povolenek Evropské unie všechny letecké společnosti využívající evropská letiště, byl zaznamenán první růst cen letenek do Evropy. Jak informovala agentura Reuters, zdražení v některých případech dosáhlo až 90 dolarů (1764 korun).

Ilustrační foto
   
Je velmi pravděpodobné, že dopravci přesunou náklady na hrazení poplatků na zákazníky, soudí Reuters s odvoláním na odhady průmyslových expertů. Podle nich mohou ceny letenek mezi Spojenými státy a Evropou růst o 50 až 90 dolarů.
   
Podle Mika Milleara, viceprezidenta Amerického leteckého institutu mohou kvůli unijní úpravě transatlantické lety zdražit o 70 až 90 dolarů vzhledem k současným cenám ropy.
   
Řada amerických leteckých společností se odmítla vyjádřit k tomu, jak evropské rozhodnutí ovlivní jejich cenovou politiku. Nicméně například společnost Virgin Atlantic Airways uvedla, že se nevyhne přesunu části nákladů na zákazníky.
   
ESD svým rozhodnutím zamítl žalobu amerických aerolinií, podle níž EU rozšířením platnosti systému povolenek údajně porušuje mezinárodní právo. Skupina Airlines for America v návaznosti na rozhodnutí soudu uvedla, že zváží další právní možnosti. Podle této skupiny může unijní systém emisních povolenek stát americké letecké společnosti v letech 2012 až 2020 odhadem 3,1 miliardy dolarů (60,7 miliardy korun).
   
Rozhodnutí ESD se okamžitě projevilo na poklesu akcií amerických leteckých společností. Letecký sektor však také současně zasáhla americká vládní úprava, která nově požaduje více odpočinku pro piloty, což povede k dodatečným nákladům ve výši 297 milionů dolarů v příštích deseti letech.
   
Podle leteckého analytika Raye Neidla je evropský krok negativním precedentem, kdy jeden region nastavuje vlastní pravidla leteckého průmyslu. "Je to nepříjemné, že jedna část světa si zavádí tyto pravidla. Historicky svět spíše spolupracoval na globálních pravidlech a nařízeních," konstatoval Neidl.
   
Zatímco dopravci zvažují možnosti reakce na novou úpravu, analytici soudí, že by bylo složité se jí snažit vyhnout. Podle listu The Wall Street Journal ale zvažuje například dodavatelská společnost United Parcel Service Inc (UPS) změnu letových tras do Evropy, například přes Bombaj. Šéf UPS Mitch Nichols však zatím nepotvrdil, jakou cestou se společnost bude ubírat.
   
Eventuální změny tras závisí do značné míry na cenách ropy, které ve středu vzrostly na 99 dolarů za barel. To změnám tras podle Kevina Sterlinga, analytika společnosti BB&T Capital Markets příliš nenahrává. "Až v případě, že by klesly ceny ropy, by mělo přeplánování cest smysl," soudí Sterling.
   
Americké společnosti v evropském kroku spatřují spíš způsob řešení současné finanční krize, nikoli čistě ekologické gesto. "Pokud zvážíme stav mnoha evropských zemí, je tady opodstatněný důvod se domnívat, že mnoho vlád tyto peníze využije k financování svých dluhů a finančních problémů," soudí Steve Lott, mluvčí skupiny Airlines for America.
   
"My si naopak myslíme, že peníze by měly používat letecké společnosti na investice do nových letadel, nových motorů - věcí, které skutečně sníží jejich uhlíkovou stopu," dodává Lott.
   
Jak připomíná Reuters, například americké společnosti Delta Air Lines Inc a American Airlines AMR Corp si letos objednaly stovky nových strojů, které poskytují nové mechanismy šetření paliva a omezení emisí. 


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka