Olomoucký kraj otevřel v Kojetíně přistávací plochu pro vrtulník

20.12.2011

Olomouc 19. prosince (ČTK) - Záchranáři v Olomouckém kraji se dočkali nové přistávací plochy pro vrtulník. V Kojetíně na Přerovsku ji otevřeli zástupci Olomouckého kraje. Jde o první z osmi podobných zařízení, jejichž vznik kraj inicioval. Umožní záchranářům přistávat na některých místech regionu i v noci bez nutnosti budovat nákladné heliporty. Výrazně se tím sníží především dojezdová doba do fakultní nemocnice.


   
Záchranná služba nyní používá tři heliporty se čtyřiadvacetihodinovým provozem v Olomouci, v Šumperku a Jeseníku. "Tato přistávací plocha v Kojetíně kopíruje to, co záchranka potřebuje. Je to v místech, které jsou nejvzdálenější k specializovaným pracovištím, které se nacházejí ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Po krajích jsou nemocnice, do kterých dopravujeme pacienty. Pro specializované výkony je však musíme přepravovat do Olomouce," řekl dnes ČTK šéf olomoucké záchranné služby Ivo Mareš.
   
Kojetínská přistávací plocha je na rozhraní Olomouckého a Zlínského kraje. "Dojezdový čas do fakultní nemocnice je odtud nejdelší. Plochu můžeme využívat 24 hodin denně. I kdyby to mělo zachránit jednoho člověka, je to dostačující. Má to význam především pro pacienta, zkrátí se dojezdová doba o desítky minut," doplnil Mareš.
   
Podle náměstka hejtmana Olomouckého kraje Michaela Fischera (ČSSD), který má na starosti oblast zdravotnictví, bylo vytypováno celkem osm ploch. Prioritně byly vybírány pozemky obecní, plocha v Kojetíně je v krajském majetku. "Letecký transport byl v noci dosud limitován třemi plochami heliportu. Rozhodli jsme se proto vytypovat osm dalších ploch, jsou od Zlatých Hor na Jesenicku až po Kojetín rovnoměrně po celém území kraje," řekl ČTK náměstek. "Pacient bude rychleji a komfortněji dopraven do cílového pracoviště," doplnil náměstek.
   
Vybudování plochy v Kojetíně stálo kraj 520.000 korun. Kraj obcím, na jejichž pozemku by měly další plochy stát, pomůže například s vypracováním studie a pomůže jim i se stavebním řízením. V Olomouckém kraji by měly být otevřeny v příštím roce další čtyři podobné přistávací plochy, další tři by mohly být hotové v roce 2013.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka