Sonda Fobos – Grunt se rozpadá

06.12.2011

Brzký zánik ruské meziplanetární sondy Fobos – Grunt se zdá být neodvratný. Sonda měla podle původního plánu oběhnout Mars a poté přistát na jeho měsíci Fobosu. Zde měla nabrat vzorky půdy a odeslat je zpět na Zemi, což byl záměr, který se doposud nikomu nepodařil. Projekt měl být také „restart“ spícího ruského planetárního výzkumu. Mise Fobosu měla být první z řady letů meziplanetárních sond.

Fobos – Grunt odstartoval 9. listopadu z kosmodromu Bajkonur v Kasachstánu. K Marsu však sonda vůbec neodletěla, protože selhal zážeh motoru a zařízení tak zůstalo na oběžné dráze kolem Země. Motory se přitom měly zažehnout automaticky, aby sonda obletěla Zemi a vyrazila po nové trajektorii vstříc Marsu. K sondě se ovšem nedaří vysílat ze Země žádné povely, které by umožnily stroj znovu oživit. Sonda sama občas vysílá sporadické signály. Evropská vesmírná agentura již další pokusy o navázání kontaktu vzdala, Rusové to ještě chtějí dále zkoušet.

 

Sonda nyní letí ve výšce 300 kilometrů nad zemí a pomalu klesá. Pozorovatelé také hlásí, že sonda rotuje a odpadaly z ní i dvě menší části. O jaké části šlo se však zatím nepodařilo zjistit.  Pokud se sondu nepodaří oživit, což je velmi málo pravděpodobné, měla by na povrch Země dopadnout v průběhu ledna. Průlet sondy a její problémy mohou sledovat dalekohledy i amatérští pozorovatelé.

Selhání Fobosu není prvním neúspěchem agentury Roskosmos z poslední doby. Neúspěšně dopadla mise rakety Proton, která nesla komunikační satelit Express A–4 M a stejně tak mise Sojuzu, který vezl zásoby pro mezinárodní stanici ISS. Zatímco občasné neúspěchy jsou ve vesmírném programu běžné, současná série selhání vytváří na agenturu Roskosmos velký tlak. Ten se projevil i ve vášnivém vystoupení ruského prezidenta Dmitirje Medvěděva, který navrhoval dokonce soudní vyšetřování představitelů Roskosmosu, i když zároveň sarkasticky poznamenal, že popravy ve Stalinském stylu zatím nejsou na pořadu dne. Hluboká reorganizace agentury se však zdá být nezbytná. Stále více se spekuluje o převedení agentury pod velení ruské armády. 

Přes všechny neúspěchy se přesto zdá, že plány vyslání zařízení podobného Fobos-Gruntu zůstávají nezměněny. Rusko stále plánuje vyslání sondy k Marsu.

Jeden přístroj však Rusové na Mars pravděpodobně dostanou. V Rusku vyrobený spektrometr, který měří koncentraci vodíku na povrchu planety, je totiž součástí Marsovské vědecké laboratoře, konkrétně vozítka Curiosity. Laboratoř nese raketa Atlas V k Marsu, kde by měla přistát v srpnu příštího roku.

 

 

Autor: Tomáš Chalupa

Zdroj: flightglobal.com, ČTK 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka