Švýcarsko získá Gripeny

05.12.2011

Elegantní stíhací letouny švédské firmy SAAB JAS -39 Gripen se nyní, jak vyplývá z rozhodnutí švýcarské Spolkové rady, budou prohánět také nad. švýcarským Matterhornem.

Nejvyšší správní orgán od svého vzniku neutrální země totiž 30. listopadu rozhodl, že jako náhrada již zastaralých amerických Northropů F-5 dostane švýcarské vojenské letectvo 22 Gripenů nejnovější verze E/F.

Tím se zdejší letectvo stane jedním z nejmodernějších v Evropě, neboť již několik let užívá americké víceúčelové letouny F-18. Rozhodnutí spolkové rady bude ovšem jako součást Zbrojního programu 2012 ještě předloženo švýcarskému parlamentu. Zajímavé je, že Rada se rozhodla na pořízení 22 strojů vyčlenit částku 3,1 miliardy švýcarských franků. Tamní ministerstvo má za úkol projednat s výrobcem a švédskou vládou všechny detaily nákupu a optimalizovat všechny možnosti balíku 100 % kompenzací, které SAAB zemi nabízí. Není bez zajímavosti, že zmíněný balík by měl švýcarskému průmyslu umožnit bezproblémový přístup ke špičkovému průmyslovému know-how a zajistit možnost exportu jeho výrobků. Navíc by pořízením Gripenů měl podle rady dostat potřebný impuls i švýcarský letecký průmysl, reprezentovaný firmou Pilatus.

 Definitivní uzavření kontraktu se předpokládá na konci roku 2012. Na evropském nebi se tak po Gripenech českého (pronájem do roku 2014) , švédského a maďarského vojenského letectva tyto elegantní stroje se švýcarskými výsostnými znaky objeví také nad 4478 metrů vysokým Matterhornem. (Zajímavé je, že rozhodnutím Rady se v roli poražených ocitly Eurofighter i Dassault Rafale, které o lukrativní možnost soutěžily také. Rada ve svém zdůvodnění, proč vybrala právě Gripen uvádí, že nejen proto, že nabídka Saabu byla cenově výhodnější než ostatních soutěžících výrobců, ale  provozní náklady švédského letounu jsou nižší než dalších dvou nabízených strojů. ).

 

Autor: Mgr. Zdeněk Procházka 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 16.07.2017 19:59, Vložil : Nike Cortez shoes

Nike Free Running Shoes,Nike Air Max 90, Nike Cortez shoes http://www.airjordan13web.com/

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka