Nová fakta o náletu NATO. Pákistán prý nálet sám povolil

01.12.2011

Pákistánská armáda minulý týden povolila americkým vrtulníkům provést nálet na své území, při kterém bylo zabito 24 pákistánských vojáků. S odvoláním na nejmenované americké představitele to uvedl deník The Wall Street Journal. Podle něj Pákistánci při schválení útoku nevěděli, že v místě jsou kontrolní stanoviště jejich jednotek.


Podle Američanů jednotky NATO společně s afghánskou armádou pronásledovaly u afghánsko-pákistánské hranice ozbrojence z radikálního hnutí Taliban, když se dostaly pod palbu vedenou z pákistánské strany hranice. Vojáci se domnívali, že útok je veden z opevněného stanoviště nedaleko hranice, a požádali o vzdušnou podporu proti těmto pozicím.

Zároveň se zeptali pákistánských představitelů v koordinačním středisku pro operace v pohraničí, zda na místě nejsou nějaké pákistánské jednotky. Podle zdrojů WSJ to Pákistán vyloučil, a umožnil tak provedení útoku.

Při útoku, který trval téměř dvě hodiny, zahynulo 24 pákistánských vojáků, další byli zraněni. Na straně NATO ani mezi Afghánci žádné ztráty nebyly.

Incident byl nejhorším případem střelby do vlastních spojenců za deset let amerického působení v Afghánistánu. Vyvolal vážnou diplomatickou roztržku mezi Islámábádem a Washingtonem, když Pákistán zablokoval dodávky pro síly NATO na afghánsko-pákistánských přechodech. Vyzval rovněž USA k vyklizení vojenské základny využívané ke startům bezpilotních letadel a odmítl se zúčastnit mezinárodní bezpečnostní konference o Afghánistánu.

Zdroj: ČTK

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

vrtulník

Odpovědět

Datum : 07.04.2019 17:16, Vložil : hanka

2300kč

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka