Operace Pandořina skříňka

02.12.2011

Nápad narazit s dopravním letadlem neměla první Al – Kajda. V roce 1974 jistý Samuel Byck plánoval narazit s dopravním letadlem do Bílého domu a zabít tak prezidenta Richarda M. Nixona.

Je 22. února 1974 a na Baltimorském mezinárodním letišti kapitán Doug Lofton a jeho druhý pilot Fred Jones sedí v kabině Douglasu DC – 9 společnosti Delta airlines a procházejí položky v check listu. Za chvíli je čeká odlet do Atlanty. Cestující právě přicházejí z odbavovací haly přes brány, kde procházejí bezpečnostní prohlídkou. Pak jdou přes „rukáv“ do letadla a za asistence letušek se pomalu usazují na svá místa. Venku je ještě tma, ale za chvíli už by mělo nad obzorem vyjít slunce. Jeden z pilotů už bohužel tento východ slunce nikdy neuvidí.

 

Třiačtyřicetiletý otec čtyř dětí Samuel Byck se po propuštění z armády snažil několikrát o podnikání, ale vždycky selhal. Při posledním neúspěšném pokusu o získání půjčky na rozjezd dalšího businessu se v něm něco zlomilo. Začal v sobě pěstovat silnou nenávist vůči tehdejšímu prezidentovi Richardu M. Nixonovi. Začal rozesílat pásky s osobními výhružkami Nixonovi na nejrůznější oficiální místa a úřady. Jeden dopis poslal také známému hudebnímu skladateli Leonardu Bernsteinovi. O jeho počínání věděla i tajná služba, ale klasifikovala jej jako neškodného blázna. Byck také odmítl léčení na psychiatrické klinice, kde předtím doktorům odhalil svoje zjištění o plánech americké vlády na utiskování chudých v celých Spojených státech. Místo toho se začal intenzivně zabývat myšlenkou na vraždu prezidenta Nixona. Nakonec se mu v hlavě zrodil plán unést velké civilní letadlo a narazit s ním do Bílého domu. Svému kamarádovi ukradl revolver a doma sestrojil bombu za použití dvou galonů benzinu. Svou akci pojmenoval krycím názvem Pandořina skříňka.

 

Neškodný blázen, jak ho ohodnotily tajné služby, nasedá do auta a přijel k Mezinárodnímu letišti Thurgooda Marshalla v Baltimoru. Nejbližší let na tabuli byl let Delta Airlines do Atlanty. V cestě mu stojí čtyřiadvacetiletý pracovník bezpečnosti Georgie Ramsburg, který se viditelně agresivního a rozrušeného Bycka snaží zastavit. Byck ho bez varování střelí do hlavy a běží rukávem do letadla. Zamče za sebou vstupní dveře do letadla. Má štěstí. Dveře do pilotní kabiny jsou otevřené…

V pilotní kabině Byck požaduje okamžitý odlet. Je pevně odhodlaný. Kapitán Lofton je známý tím, že sen nerad podřizuje jakémukoliv nátlaku, ale tentokrát jednoduše mluví pravdu: „Nemůžeme nikam letět. Nákladové dveře vzadu jsou stále otevřené a u předního kola stojí  tahač.“ Lofton netuší, co se stalo Ramsburgovi u vstupní brány. Byck přímo před Loftonem zblízka střelí kopilota Freda Jonese do hlavy.

Atmosféra v kabině od té chvíle je extrémně vypjatá. Lofton nemá žádnou možnost s letadlem odletět. Pokaždé, když se to pokusí vysvětlit Byckovi, ten ho střelí do těla. Celkem čtyřikrát. Se čtyřmi kulkami v těle Lofton strašně krvácí a nakonec se sesune do pilotního křesla. Byck se cítí poražený a opouští pilotní kabinu. Ví, že je konec.

Letušky se v průběhu vyjednávání v kabině snažily dostat všechny cestující únikovým oknem  na křídlo. Jedna starší paní se však najednou rozhodne vrátit zpátky do letadla pro svoje zavazadla. Lofton slyší z kabiny, jak paní rozzlobeně káže Byckovi: „Mladí lidé by neměli střílet do lidí…“ Byck pláče. Sotva se žena vzdálí, policisté, kteří mezitím obklíčili letadlo,  začnou střílet skrze vstupní dveře do letadla a Bycka zasáhnou. Těžce zraněný Byck v bezvýchodné situaci otočí zbraň proti sobě a zastřelí se.

Kapitána Loftona ihned převezli do nejbližší nemocnice. Sice to byla veterinární klinika, ale tam alespoň stačili zastavit krvácení. Jeho rekonvalescence trvala velmi dlouho a lékaři ho varovali, že u něj může nastat nervový kolaps v důsledku prožité hrůzy. Přesto se po několika letech vrátil do práce.

Po druhém pilotovi Fredu Jonesovi pojmenovali letiště v jeho rodném Lindenu ve státě  Alabama.    

Podle této události natočil v roce 2004 režisér Niels Mueller film s Názvem Zabiji Nixona s Seanem Pennem v hlavní roli.

 

Autor: Tomáš Chalupa

Zdroje:

http://www.airliners.net

http://dickblizzard.blogspot.com/

http://www.infoplease.com/

http://www.freeinfosociety.com

http://www.csfd.cz/

 

   

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka