Hawker Beechcraft protestuje proti vyřazení z tendru na protipovstalecká letadla

27.11.2011

Společnost Hawker Beechcraft podnikne opatření proti rozhodnutí Amerických vzdušných sil vyřadit jeho nabídku na AT – 6 Texan II z výběrového řízení na nové lehké podpůrné letadlo. K vyřazení došlo pouze několik dní před oznámením celkového vítěze zakázky. Společnost bude požadovat přezkoumání rozhodnutí o vyřazení AT -6 Texan II, které jí bylo doručeno 20. listopadu. Společnost zvažuje veškeré další zákonné možnosti.

Rozhodnutí je přitom dosti šokujícím vyústěním dvouletého souboje mezi AT – 6 Beechcraftu a EMB 314 Super Tucano od společnosti Embraer/Sierra Nevada. Tyto dvě firmy spolu soupeřily o vítězství ve vůbec prvním tendru na lehký bojový letoun určený k boji proti povstalcům. Ty by měly dostat letectva partnerů USA, jako první je logicky na řadě afghánské letectvo, které má dostat 15 letadel. Zatím Afghánci používají české Aera L-39C Albatros.

Beechcraft přitom tvrdí, že šestičlenné konsorcium firem, utratilo na úpravách AT – 6 tak, aby splňoval požadavky armády, přes 100 milionů dolarů.

Americké letectvo odmítlo nové požadavky Beechcraftu jakkoliv komentovat s tím, že veškeré další informace bude podávat až po definitivním ukončení celého tendru.

Situace je velkým překvapením také pro Embraer, který tvrdí, že nemá zatím žádné nové informace o své nabídce. Embraer přitom také významně investoval do vítězství v tendru, když si před časem například pronajal velké výrobní závody v Jacksonvillu na Floridě.

Americké letectvo chce koupit 15 letadel pro Afghánské vzdušné síly a dalších 20 strojů chce jako cvičné letadlo. Na nich by se měli školit instruktoři, kteří budou posláni do dalších zemí k výuce pilotů.  Pro případná další partnerská letectva USAF ovšem pořídí další letouny, pokud na ně najde prostředky.  

Embraerer tvrdí, že celý kontrakt by měl vítězi přinést 1,5 miliardy dolarů.

 

Beechcraft AT - 6 Texan II

Embraer EMB 314 Super Tucano

 

Autor: Tomáš Chalupa

Zdroj: http://www.flightglobal.com

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka