Na víno do Tupoleva

28.11.2011

 

Jednou z podivuhodností města Olomouce je vedle orloje nebo známých syrečků také Tu – 104A stojící vedle plaveckého stadionu. Můžete si tam zajít na pivo a zatančit, je to totiž Bar Letka. V dobách komunismu to byl podnik pro vyšší společnost, dnes jde spíše o podnik s nevalnou pověstí.

 

Letoun byl vyroben v Charkovském výrobním závodě a dodán 31. ledna 1958 Aeroflotu, který jej provozoval do 18. února 1958 v imatrikulaci CCCP – 42391. Aeroflot letoun prodal 25. února 1963 Československým aeroliniím. Ty jej provozovaly s novou imatrikulací OK – DNF. Stroj létal na vnitrostátní trase Praha – Ostrava. Naposledy na téhle trase letěl 25. dubna 1974, kdy jej pilotovala posádka ve složení kapitán Stanislav Epstein, druhý pilot Boris Rýdl, navigátor Marcel Dtrábek a palubní technik Jan Fíla. Po přistání na letiště mu zbývaly necelé tři hodiny letové životnosti.

 

Tupolev potom byl přemalován do barev letecké společnosti Alitalia a sloužil jako rekvizita ve filmu natáčeném v NDR. V něm měl údajně představovat Douglas DC 8. Nakonec jej firma Restaurace a jídelny v roce 1975 nechala převézt do Olomouce, kde byl umístěn vedle tehdejšího Spartakiádního stadionu. Právě tehdy zažil letoun svou nevětší slávu, coby vyhlášená noční vinárna pro olomouckou smetánku.

V devadesátých letech vinárnu koupila skupina podnikatelů, letoun opravili a začali v něm provozovat diskotéku a bar. Ten pak opět prodali současnému majiteli o šest let později.

Bar Letka funguje dodnes, ovšem mezi Olomoučany ztrácí dobrou pověst. V několika anketách se „olomoucké letadlo“ umístilo mezi největšími ostudami města. V tomto roce také město začalo jednat s Leteckým muzeem v Neředíně, zda by letoun nechtěli do své expozice. „Město nás s tímto návrhem oslovilo. Určitě bychom měli zájem, ale vše záleží na jednání mezi městem a majitelem. Je na něm, jak se svým majetkem naloží,“ řekl už v půlce roku mluvčí Leteckého muzea Tomáš Kelnar.

Majitelé se k celé věci nechtěli nikdy příliš vyjadřovat. Prý zatím stěhování není na pořadu dne. A protože se konec roku kvapem blíží, dá se téměř s jistotou říct, že Tupolev bude „zdobit“ město Olomouc i na začátku roku 2012, ne li ještě mnohem déle.

 

 Seznam dosud fungujících letadel – restaurací:

 Olomouc, Tu – 104A

 Bakov nad Jizerou, Iljušin Il -18D

 Hatě, Iljušin Il – 62

 Petrovice, Tu – 104A

 

 

Autor: Tomáš Chalupa     

Prameny: http://www.davar.cz

 

 

 

 

 

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka