Focení s Eurofighterem nad Abu Dhabi

27.11.2011

Je krásný slunečný den v Dubaji. Na obloze se sešel RAF Typhoon, Spartan C-27J, nejznámější letecký fotograf všech dob a tým nadšených pilotů a posádky. Všichni nezávisle na sobě byli pouze účastníky nebo návštěvníky Dubai Air Show. Dohromady však vytvořili tým, který přinesl tu nejlepší photo session, která se mohla nad Dubají uskutečnit.

Jak vůbec tato jedinečná příležitost vznikla? Byla potřeba týmová práce, flexibilita, správné okamžiky a sdílená vášeň pro jedno ze světově nejvíce univerzálních bojových letadel – Spartan C-27J.

Jedna z výhod práce pro konsorcium, které se skládá ze 4 předních evropských výrobců letadel a letecké techniky je to, že máte na akcích jako je Dubai Air show možnosti, které jiní nemají. Proto nebylo obtížné zařídit zapůjčení transportního letadla Spartan C-27J od Alenia Aeronautica, obstarat tým kameramanů z německé EADS, sehnat špičkového fotografa Katsuhiko Tokunaga s tou nejlepší foto technikou a stíhací letoun Eurofighter Typhoon, přímo z letecké základny Royal Air Force v Al Dhafra v Abu Dhabi.

Když jsme měli všechny ingredience pohromadě, čekala na nás perfektní příležitost udělat několik skvělých fotek a video. To by však nešlo bez schválení řízení letového provozu v Dubaji a Abu Dhabi. Další povolení bylo vyžadováno od vlády Spojeného království. I když jsme už byli ve vzduchu, stále nebylo jasné, jestli máme povolení pro vlet do vzdušného prostoru Abu Dhabi. To se však díky dobrým vztahům obou pilotů Spartanu i pilotů RAF s řídícími leteckého provozu rychle vyřešilo.

Proletěli jsme okolo pobřeží Dubaje, přes Atlantic Palm, dále přes World islands a poté už nad Abu Dhabi, kde obě letadla udělala několik přeletů nad červeným Ferrari world, Emirates Palace a kopulovitým Sheikh Zayed Grand Mosque. Zpět jsme se vraceli s úžasnými snímky. Ještě průlet kolem Burj Khalifa, nejvyšší budovy světa, která měří 828 metrů a pak už přistání na Dubai International Airport. Let probíhal v rychlostech mezi 180 – 210 knoty a pohybovali jsme se ve výškách 2000 až 5000 feetů.

Pilot RAF byl fotografem panem Tokunagou řízen jednoduchými gesty rukou, aby bylo možné pořídit co nejlepší fotografie. Několik dalších fotografií z focení je k dispozici přímo na webu Eurofighter.com, kde je možné shlédnout také video dokumentující celou akci.

Zdroj: Eurofighter.com, Překlad: Jakub Velička

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka