Fotogalerie: Zkušební let třetího prototypu T – 50

24.11.2011

Prototypům nejrůznějších ruských zbraní se v posledních měsících příliš nedařilo a neúspěšné pokusy převažovaly nad povedenými. Ovšem pro prototyp víceúčelového bojového letounu páté generace Suchoj T – 50 to rozhodně neplatí. První zkušební let již třetí verze prototypu proběhl 22. listopadu na továrním letišti ruské letecké firmy Suchoj v Komsomolsku na Amuru.

Firemní zkušební pilot Sergej Bogdan, který je mimo titulu zasloužilého zkušebního pilota oprávněn užívat i titul Hrdina Ruska, zde v dopoledních hodinách usedl do kokpitu T – 50 a úspěšně se s ním vznesl ze startovací dráhy. Když po více než hodinovém letu bez problémů přistál zpět na letišti, sdělil početné skupině novinářů, že byl velmi spokojen s prací motoru i ostatních systémů jimiž je stroj opatřen, a to ve všech letových režimech. Velmi nadšen byl zejména také vynikající stabilitou stroje.

„Padesátka“ s pořadovým číslem 3 se nyní postupně zapojí do intenzivních letových zkoušek různých  technických systémů  které již delší dobu probíhají na dvou létajících prototypech. Zajímavé ovšem je, že „trojka“ dosud nemá instalovaný radar.  Ten se na ní zřejmě objeví teprve po ukončení první části zalétávacího letového programu, během nějž budou mj. změřeny základní letové charakteristiky. 

Pro ruské letectvo je vývoj letounu páté generace s vlastnostmi stealth mimořádně důležitý. Kromě toho, že by měl tvořit páteř vojenského letectva se s ním počítá také na export. Jeho využití intenzivně zvažuje například indické letectvo a zájemců jistě bude nakonec mnohem více.  

Největším konkurentem padesátek by měla být americká F-35, ale letoun s podobnými vlastnostmi je intenzivně vyvíjen také v Číně.

Fotogalerie ze zkušebního letu

 

 

 

 

 

 

Autor: Mgr. Zdeněk Procházka

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka