Případ pilotů prý odhalil ruská selhání i pokles vlivu v regionu

23.11.2011

Moskva - Moskva sice jásá nad osvobozením dvou ruských pilotů z vězení ve středoasijském Tádžikistánu jako nad "diplomatickým vítězstvím", ale případ podle tisku odhalil i selhání ruské diplomacie a pokles ruského vlivu v někdejších "bratrských" republikách, kde musí zasahovat "rychlá pomoc". 
    Tádžikistán v úterý propustil na svobodu ruské piloty, které dříve odsoudil za údajné nezákonné překročení hranic a pašování k vysokým trestům vězení. Změna rozsudku následovala po ostré reakci Moskvy, zahrnující i deportace stovek tádžických gastarbeiterů, jejichž peněžní převody zajišťují skoro dvě pětiny výkonu ekonomiky této chudé středoasijské země. Odvolací soud však piloty nezprostil viny, jen zmírnil trest, aby mohli hned vyjít na svobodu, a také oba letouny ruské společnosti zůstaly zkonfiskovány. Deníky tak píší o "polovičatém vítězství". 
    "Rozbor chyb ještě bude následovat," předpověděl dnes na titulní straně list Kommersant s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z ruského vedení. Například prezident Dmitrij Medveděv se o jarním uvěznění Rusů dozvěděl až v říjnu z novinových stránek. Diplomaté prý měli psát nejen nóty, ale také hned informovat vedení země, aby se včas připravilo, protože "Dušanbe je problematický partner" a "celý příběh divně zapáchá". Existují totiž prý pochyby, jaký náklad se na palubě letounů ve skutečnosti přepravoval. 
    Kommersant v komentáři upozornil, že zatímco v Rusku roli diplomacie přebírá plynárenský koncern Gazprom, problémy řeší prezidentská kancelář a "silové" resorty a ministerstvo zahraničí, kdysi hrdé na "východní školu diplomacie", je zatlačováno do pozadí, někdejší "bratrské sovětské republiky" se Rusku čím dál více vzdalují. 
    "Ruština, společné dějiny, jednotné průmyslové a vojenské normy a spolupráce, celé dědictví minulosti chátrá a mizí. Kdysi hospodářsky silně propojené postsovětské země získávají z Ruska jen 15 procent svého dovozu, a to včetně surovin," poznamenal komentátor a dodal, že reálné, nikoliv papírové partnerství se sousedy by vyžadovalo finanční, surovinové a intelektuální zdroje, kterých se však Rusku velice nedostává. A tak se uplatňuje "diplomatická škola judo", což "je taková bratrská rychlá pomoc, která přijíždí bez vyzvání a léčí přetočením přes bedra". 


    Moskovskij komsomolec k "polovítězství v Tádžikistánu" poznamenal, že zbývá si přát, aby Moskva na obranu Rusů v postsovětském prostoru vystupovala častěji a aby osvobození pilotů bylo signálem "všem středoasijským despociím", že Rusko je s to hájit své lidi. O takovém obratu věcí však komentátor pochybuje. 
    Rusku podle deníku až dosud nechyběly ani tak možnosti jako vůle bránit své lidi, a tak se v éře prezidentů Jelcina a Putina stávali Rusové ve střední Asii "mincí" ve velké politické hře. Tato "zrada" je o to citelnější, že celá Střední Asie nyní žije podle pravidel přináležitosti k rodovým a kmenovým klanům, z čehož jsou však místní Rusové vyloučeni, a tak se stávají "snadnou kořistí libovolného hodnostáře střední úrovně". Nynější rozhodná obrana pilotů se komentátorovi jeví jen odvetou ruských vůdců, kteří počínání tádžického prezidenta vzali jako osobní urážku. 
    Ale i kdyby případ pilotů byl jen výjimkou potvrzující pravidlo, i tak je šťastný konec příběhu důvodem k radosti a k zamyšlení, jak přimět ruské úřady, aby chtěly krajany častěji hájit, usoudil závěrem Moskovskij komsomolec. 
 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka