Před 45 lety se stalo nejhorší letecké neštěstí v Československu

23.11.2011

Bratislava/Praha - Před 45 lety, 24. listopadu 1966, narazilo do kopce v Malých Karpatech dopravní letadlo bulharské letecké společnosti TABSO. V troskách stroje zemřeli všichni cestující i členové posádky, celkem 82 osob. Co do počtu obětí se jednalo o nejhorší letecké neštěstí na území bývalého Československa i jeho nástupnických států. 

    Čtyřmotorový iljušin letěl na lince ze Sofie do Berlína s mezipřistáním v Praze. Kvůli špatným povětrnostním podmínkám nad Ruzyní se ale kapitán rozhodl raději přistát v Bratislavě. Po několikahodinovém čekání, kdy se počasí nad Prahou konečně umoudřilo, se stroj vydal na další cestu. Pouhých osm minut po startu však stroj narazil do hory Sakrakopec poblíž bratislavské čtvrti Rača. 
    Vyšetřování nehody nedokázalo příčinu neštěstí jednoznačně určit. Závěrečná zpráva pouze konstatovala, že pravděpodobným důvodem bylo nedostatečné zhodnocení terénních a povětrnostních podmínek. 


    

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka