Spor Qantasu s odbory po krachu jednání čeká rozhodčí řízení

21.11.2011

    Melbourne  - Jednání mezi australskou leteckou společností Qantas, jejími piloty a pozemním personálem o výši mezd a pracovních podmínkách dnes zkrachovala. Záležitostí se teď má zabývat rozhodčí komise. Australské aerolinky v říjnu kvůli dlouhodobému sporu s odbory na dva dny zastavily všechny lety. Podle agentury AP by se arbitráž cestujících neměla dotknout. 
    Jednání s odbory pilotů o výši mezd se podle Qantasu táhne 15 měsíců, zatímco rozhovory se zástupci letištního personálu trvají půl roku. Vlnu kritiky ze strany odborářů i australské vlády pak vyvolalo srpnové oznámení Qantasu o vytvoření dvou nových společností zaměřených na Asii. To by znamenalo ztrátu asi tisícovky pracovních míst v Austrálii. 


    Australský soud 31. října zakázal odborům pokračovat v nátlakových akcích proti vedení včetně stávek a oběma stranám poskytl 21 dní na vyřešení jejich sporu kvůli mzdám a pracovním podmínkám. Termín má vypršet dnes v půlnoci (14:00 SEČ). 
    Qantas podle agentury Reuters uvedl, že společnost s odbory zastupujícími piloty a letištní personál dospěly k závěru, že dohodu není možné uzavřít, a spor bude vyřešen prostřednictvím závazné arbitráže. Podle odborářů Qantas nechtěl prodloužit dobu k vyjednávání o dalších 21 dnů. Toto obvinění Qantas ale odmítl. 
    Záležitostí má zabývat komise Fair Work Australia, které podobné spory řeší. Podle Qantasu může proces trvat řadu měsíců, odbory pilotů počítají s nejdéle půl roku trvající arbitráží. Výsledkem rozhodčího řízení se obě strany budou muset řídit až čtyři roky, napsal Reuters. 
    Podle analytiků Qantas usiluje o co nejrychlejší urovnání sporu v naději, že tak dosáhne lepšího výsledku, než jakým by mohlo skončit další vyjednávání s odboráři. 
    Qantas jsou druhé nejstarší aerolinky na světě. Založeny byly v Queenslandu v roce 1920. Společnost dopravuje své klienty do 81 destinací na pěti kontinentech. Do Česka nelétá.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka