Tádžický soud odsoudil letce z Ruska a Estonska, Rusko protestuje

08.11.2011

 

    Dušanbe/Moskva 8. listopadu - Soud ve středoasijském Tádžikistánu dnes odsoudil k vysokým trestům vězení ruského a estonského pilota za údajné pašování a nezákonné překročení hranic. Žaloba jim kladla za vinu, že ze sousedního Afghánistánu bez povolení přepravili do Tádžikistánu náhradní letecký motor. Verdikt vyvolal důrazné protesty ruského ministerstva zahraničí. 
    Ruský pilot Vladimir Sadovničij a jeho estonský kolega Alexej Ruděnko byli odsouzeni k osmi a půl roku vězení. Se svým letadlem An-72 plnili v Afghánistánu humanitární misi.

Při návratu do Ruska letos v březnu přistáli na letišti u tádžického Dušanbe, aby doplnili palivo. Tádžické úřady ale oba piloty zadržely s odůvodněním, že k přistání neměli povolení, a letecký motor přepravovaný na palubě označily za kontraband. 
    Rusko dnes verdikt označilo za nespravedlivý a nehumánní. Ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, že o osvobození letce Sadovničího bude usilovat "všemi dostupnými prostředky" a bude se snažit zjednat spravedlnost i pro jeho estonského kolegu. Podle ruského ministerstva je rozsudek založen na smyšlenkách a nepodložených předpokladech. 
    Estonský pilot Ruděnko, který je ruské národnosti, pracoval stejně jako Sadovničij pro ruskou leteckou společnost Rolkan Investmens. Estonské ministerstvo zahraničí se zatím k případu nevyjádřilo s tím, že podrobnosti verdiktu studuje. 
  

  Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka