Olomoucké letiště - tráva s bohatou historií

08.11.2011

 

Letiště v Olomouci – Neředíně není nijak veliké ani na něm nepřistávají obří dopravní letadla. V podstatě se svojí travnatou plochou působí velmi skromně. Jeden fakt však z tohoto letiště dělá unikát. Je to druhé nejstarší letiště v České republice.Bylo založeno pouhý jeden den po letišti v Praze – Kbelích v roce 1918, hned po skončení první světové války. Už o osm let dříve však odtud vzlétl legendární Blériot Jana Kašpara a jednalo se vůbec o první vzlet letadla na území Moravy a Slezska. Na Olomouckém letišti se objevily také mnohé známé osobnosti. „Například na svém tragickém letu se vzducholodí Italia letěl na Olomoucí hrabě Nobile a z Nemedínského letiště ho doprovázela tři letadla až k polským hranicím,“ říká odborník na leteckou historii Jiří Prokeš. Další významnou osobností letectví byl Charles Lindbergh, který zde přistál i se svou manželkou. „Tehdy byla Olomouc jako jediná vybavena vysílačkou, proto přistál právě zde a dokonce zde i přespal,“ dodává Prokeš.

Replika Bleriotu vzlétla ke 100. výročí letu právě v Neředíně

Z Olomouckého letiště létali také legendární stíhači František Fajtl a František Peřina. „Existují určité zprávy, že se szde možná učil létat i jeden z prezidentů Izraele, ale samozřejmě je velmi těžké to potvrdit z oficiálních zdrojů,“ vysvětluje Prokeš. Jistota naopak je kolem výcviku Libyjských pilotů. Ti zde absolvovali cvičné lety na letounech Mig – 21. „Jeden z nich zde dokonce smrtelně havaroval. Letiště není dimenzováno na přistání proudových letadel. Pilot měl přistát v Přerově, ale letiště minul, tak to zkusil v Olomouci. Letadlo nakonec při přistání skončilo až kilometr za přistávací plochou a pilot zahynul,“ popisuje nehodu expert na novodobou historii letectví Jiří Černošek. Podle něj tak šlo o historicky jediný pokus, přistát na tomto letišti s proudovým letadlem.      

Autor: Tomáš Chalupa

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

nesmysly

Odpovědět

Datum : 12.07.2013 08:48, Vložil : historik

Letiště nemůže být druhé nejstarší v ČR po Kbelích, když první letiště na našem území bylo založeno již v roce 1911 a to Plzeň-Bory!

Katastrofa MiG-21F 0618

Odpovědět

Datum : 11.11.2011 18:03, Vložil : Zdeněk Josefík

Byl to žák z Libye, k události došlo dne 21. 5. 1983. Přistával v Olomouci omylem! Zdraví ZJ

Letiště Neředín

Odpovědět

Datum : 11.11.2011 11:10, Vložil : Tichý

Pane Chalupo. Na Neředíně nikdy nemohlo operovat žádné MIG 21 ani nic podobného. Kromě jednoho, a to byl sovět a spletl si letiště s Vojenským v Přerově. Skončil neslavně. Asfalt je zde jen 600m a úzký. Prostě roury tu nikdy nebyly. Jen vrtule, nejvíc v roce 1963-1967 IL 14 a menší. A nesmělo být rozmočeno, jinak jsme byli v Přerově. Pamětník.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka