USA jsou připraveny nabídnout Indii stealth letouny F–35 JSF

08.11.2011

 

Washington je připraven nabídnout Indii své nejmodernější bojové letouny F – 35 Lightning II., jak uvedla indická agentura  IANS. Americkým leteckým společnostem přitom nevyšel jiný obchod s Dilí, kdy chtěli Indii prodat počátkem tohoto roku 126 stíhacích letounů.

 

„Pokud má Indie opravu zájem, USA jsou připraveny poskytnout další informace o F-35 včetně technických charakteristik letounů stejně jako další informace, které si Indie vyžádá,“  stojí ve zprávě, kterou citovala IANS.

 

Indie je v současnosti součástí také dalšího akvizičního programu, tentokrát s ruským výrobcem letadel Suchojem, konkrétně jde o ruské stealth letouny T-50. Zatímco dva prototypy jsou zalétávány v Moskvě, třetí kus je již téměř dokončen ve výrobní lince závodu Komsomolsk v Amuru. Sériová výroba se plánuje na na přelom let 2014 – 15 a v Indických vzdušných silách by se letoun mohl objevit v roce 2020.

 

Indické agentury nyní uvádějí, že USA stále chtějí nabídnout F-35 jako alternativu k T-50.  F-35 vyvinula společnost Lockheed Martin jako víceúčelový stealth  bojový letoun. Letoun by měl nahradit současné F-16, A-10 a další letadla ve výzbroji USA, Velké Británie a dalších států.

 

Počátkem roku americké zbrojní společnosti vypadly z tendru na 126 stíhacích letadel pro Indické vzdušné síly. Stejně dopadl ruský MIG-35 i švédský SAAB Gripen. Ve hře stále zůstává francouzský Rafale a Typhoon Eurofighter. 

 

ZDROJ: Ria Novosti

 

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka