Leteckou dopravu komplikuje stávka Air France i špatné počasí

30.10.2011

Stávka letušek a stevardů letecké společnosti Air France pokračuje druhým dnem. Podobně jako v sobotu i dnes chce společnost přes výpadek personálu ve vzduchu udržet 80 procent spojů. Provoz je ale značně narušen a přispívá k tomu pracovní spor v australské letecké společnosti Qantas i sněhová bouře nad východem USA.
Podle mluvčí pařížského letiště Charlese de Gaulla odtud dnes odletí 80 procent spojů, v některých případech možná se čtvrthodinovým zpožděním. Dálkové lety z USA ale mají dvouhodinové zpoždění, což je prý ale důsledek špatného počasí nad Atlantikem. "Se stávkou Air France to nemá nic společného," sdělila mluvčí.
Na letišti Orly je ve srovnání se sobotou slabší provoz. Podle agentury AFP pasažéři na zprávu o zrušeném letu většinou reagují trpělivě. Jiní se ale zlobou netajili. "Stávkující si z nás udělali rukojmí, to není normální," řekl padesátník François Geoffroy.

České aerolinie výpadky v Air France řeší navýšením kapacity vlastních letů z Prahy do Paříže. O víkendu vypravily dva dodatečné lety a jsou připraveny v tom pokračovat také v pondělí a úterý, bude-li třeba. 

Stávka má trvat do středy. Mluvčí Air France řekl, že v sobotu byla situace lepší, než se očekávalo. Účast na stávce prý nedosáhla 30 procent. "Zajistili jsme 88 procent letů, nikoli 80, jak jsme plánovali," řekl. 

Jeho slova ale popřeli zástupci dvou hlavních odborových společností Unsa a FO. Podle nich byla účast mezi 50 až 60 procenty. "Dnes to bude podobné, v neděli je ale méně spojů. Podle našich zkušeností je vždy nejkomplikovanější třetí den stávky, což bude pondělí," prohlásil Philippe Sportes z Unsa. 
Palubní personál stávkou protestuje proti rozhodnutí snížit počet posádek na určitých linkách. Air France se ocitla ve ztrátě 200 milionů eur a chce tímto opatřením šetřit. Do stávky je přizváno 15.000 letušek a stevardů.

Situaci ve světovém leteckém provozu komplikuje sněhová bouře, kterou jsou postižena letiště na východě USA - v New Yorku i Filadelfii. Některé lety byly zrušeny, jiné mají zpoždění. Na letišti Newark u New Yorku byly přílety kvůli špatné viditelnosti opožděny v sobotu v průměru o šest hodin, na newyorském letišti Johna F. Kennedyho pak zpoždění činila čtyři hodiny. Dnes odpoledne by se už podmínky měly zlepšit. 

Další příčinou zmatků v letecké dopravě je spor australské společnosti Qantas Airways s odbory. Zastavila kvůli němu v sobotu ráno všechny lety. Na letištích v Austrálii, Evropě a USA kvůli tomu zůstalo zablokováno 70.000 cestujících. Jádrem sporu jsou mzdové požadavky pilotů, techniků i dalšího personálu a také jejich nesouhlas s plánem společnosti zaměřit se v mezinárodní dopravě jenom na tichomořskou oblast Asie. Její největší konkurent Virgin Australia současného sporu využila a dnes oznámila, že pro příštích čtrnáct dní ve svých strojích navýšila kapacitu o 40.000 míst.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka