O vyslání speciálů do míst katastrof by měl rozhodovat ministr

30.10.2011

Praha 29. října (ČTK) - Organizace české humanitární pomoci v případě zahraniční katastrofy by měla být urychlena novými pravidly o využití armádní letky. Namísto vlády jako sboru by napříště měl o většině takových cest rozhodovat ministr obrany na základě žádosti ministra zahraničí. Zkrátí se tak dosud komplikovaný a zdlouhavý proces schvalování.


Ilustrační foto   

Novela zákona o ozbrojených silách, kterou ve středu projedná vláda, upravuje také podmínky využití volné kapacity letectva pro nevládní humanitární organizace - tedy k přepravě jejich lidí a materiálu do postižených oblastí. Řeší i otázku, kdo má lety platit.
   
"Hlavním cílem je včas, koordinovaně, a tím i efektivně čelit ztrátám na životech a újmě na zdraví, zmírnit utrpení a obnovit základní životní podmínky lidí po vzniku mimořádných událostí, jakož i zmírnit dlouhodobě trvající následky mimořádných událostí a předcházet jejich vzniku a negativním následkům," uvádí předkládací zpráva.
   
Novela reaguje na právní úpravu v oblasti poskytování státní humanitární pomoci do zahraničí z loňského roku.
   
"V zájmu včasného poskytnutí takovéto humanitární pomoci se navrhuje, aby o poskytnutí vojenské letecké dopravy nebo přepravy z těchto důvodů rozhodl ministr obrany na žádost ministra zahraničních věcí nebo na žádost ministra vnitra. Tímto postupem bude zabezpečena včasnost poskytnutí humanitární pomoci a koordinace jejího poskytování," stojí v předloze.
   
Lety by mělo hradit ministerstvo zahraničních věcí z peněz určených pro humanitární účely. Vracet by se jimi mohli vedle zraněných také obyvatelé Česka, kteří by se ne z vlastní viny nemohli z postižených zemí jinak dostat. Novela má také umožnit na náklady žadatele vypravit za podmínky volné kapacity letectva do postižených zemí diplomaty a další nezbytný personál a materiální vybavení tamních zastupitelských úřadů.
   
Návrh také umožní dopravit armádním letounem do Česka občana cizího státu z důvodů zdravotních, humanitárních a sociálních.
   
Ministrovi obrany dává novela kompetenci rozhodovat o letecké přepravě na události k propagaci ozbrojených sil.
   
Až na výsledku zasedání vlády a také dobrozdání ministra financí by mělo záviset, zda armáda zajistí dopravu osob z humanitárních důvodů nebo převeze letadlem humanitární či leteckou pomoc, která nevyplývá ze zákona o zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci. Nerozhodne-li vláda jinak, let zaplatí ten, v jehož zájmu se cesta uskuteční. To má platit i pro případy, kdy armáda přepravuje skupiny sportovců nebo umělců reprezentujících v zahraničí. Ministerstvo kultury v této souvislosti podle materiálů zveřejněných na vládním webu upozornilo, že "tato skutečnost by mohla negativně ovlivnit reprezentaci Česka na poli kultury v zahraničí". Podle ministerstva obrany to nicméně odpovídá požadavku na hospodaření s veřejnými prostředky.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka