Australský Qantas zastavil všechny lety kvůli sporu s odbory

29.10.2011

Australská letecká společnost Qantas Airways dnes od 09:00 SELČ zastavila všechny domácí i zahraniční lety včetně provozu své nízkonákladové dceřiné firmy Jetstar kvůli sporu s odbory. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se do sporu hodlá vložit australská vláda. Australský národní letecký dopravce je ve sporu s odborovými svazy ohledně pracovních podmínek a mezd.

Na vnitrostátních linkách firma provozuje 5500 letů týdně, na mezinárodních spojích zhruba tisícovku letů týdně. Zastavení všech letů bude Qantas stát 20 milionů australských dolarů denně (asi 373 milionů korun). 

Generální ředitel Alan Joyce novinářům řekl, že požadavky odborů byly nerozumné a on neměl jinou možnost. "K tomuto vývoji jsme byli přinuceni kvůli škodám způsobeným třemi odborovými svazy," prohlásil. "Chtěl bych říct, jak je mi líto, že byl tento průběh nutný," dodal. 

Svazy, zastupující inženýry, zaměstnance pozemních, zavazadlových a cateringových služeb a piloty dálkových letů, uspořádaly v uplynulých týdnech sérii stávek. V pátek mělo kvůli sporu problémy 10.000 zákazníků letecké společnosti. 

Spoje, které byly v době oznámení o zastavení všech letů ve vzduchu, doletí do svých míst určení, ale žádné jiné už neodstartují, dodal Joyce. Společnost se podle něj postará o všechny cestující, kteří se kvůli tomu dostanou do potíží včetně ubytování a přebukování letenek u jiných leteckých společností. 
Qantas jsou druhé nejstarší aerolinky na světě. Založeny byly v Queenslandu v roce 1920. Společnost dopravuje své klienty do 81 destinací na pěti kontinentech. Do Česka nelétá.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka